Правите ли безопасен секс?

Повече от 50% от хората в света се заразяват поне веднъж в живота си с болест, предавана по полов път, пише сайтът ТЯ.bg. Ако смятате, че това не може да се случи на вас, прочете 10-те неща, които всяка жена трябва задължително да знае за тези болести.

1. Жените са по-податливи към заразяване
Това няма нищо общо с разликата в половете. Жените по-лесно се заразяват с болести, предавани по полов път, заради анатомията си. По-лесно е мъж да предаде инфекция на жена, отколкото обратното. Половите болести, също така, се откриват по-трудно при жените.

2. Известни са над 25 болести, предавани по полов път.
Най-често срещаните са: хламидия, гонорея, хепатит В, генитален херпес, СПИН, човешки папилома вирус, сифилис, срамни въшки и трихомониаза. От 1980 година насам са идентифицирани повече от 8 нови заболявания, сред които и СПИН. Инфекциите могат да бъдат вирусни, бактериални или причинени от паразити.

3. Болестите, предавани по полов път, могат да бъдат предавани чрез орален секс.
Противно на популярната представа, оралният секс не означава безопасен секс. В действителност, да правите орален секс без предпазни средства ви поставя под голям риск, особено за заразяване с гонорея, сифилис, херпес и хепатит В. Винаги използвайте презерватив, ако правите орален секс с нов партньор.
Половите заболявания могат да бъдат прихванати чрез вагинален, анален и орален секс. Те минават от човек на човек чрез семенната течност, вагиналната слуз и кръвта. Някои от болестите могат да влязат в тялото чрез мънички ранички в устата, гениталиите или ануса.

4. Болестите, предавани по полов път подлежат на лечение, но не всички са излечими.
Бактериалните болести, като хламидия, гонорея и сифилис могат да се излекуват. Вирусните, като херпес, хепатит В, СПИН, папилома са неизлечими, въпреки че могат да се управляват.
Болестите, предавани по полов път, се отразяват не само върху здравословното състояние, но и върху емоционалното. Ако имате подобно заболяване, трябва да кажетe на всеки потенциален партньор за него, преди да правите секс. А преди да правите секс с нов партньор, вземете всички предпазни мерки.

5. Някои болести, предавани по полов път, са асимптоматични.
Това означава, че някои болести нямат видими симптоми, така че може да не знаете, че вие или партньорът ви сте заразени. Хламидията, например, е асимптоматична. По същия начин, при жените проявяването на симптомите на СПИН може да отнеме 10 години.
Симптомите на болестите, предавани по полов път често са подобни на тези, причинени от други инфекции, като гъбичните инфекции или инфекции на уринарния тракт, така че е лесно да бъдат сбъркани.
Тъй като много болести, предавани по полов път, са асимптоматични и жените не се лекуват, е трудно да се установи точния брой на хората, които се заразяват годишно.

6. Не лекуваните болести могат да имат сериозни последици за здравето.
Жените по-често страдат от здравословни усложнения, заради полови болести, отколкото мъжете. Някои от болестите могат да предизвикат тазова възпалителна болест, рак на шийката на матката, заболяване на черния дроб и безплодие. Някои могат да бъдат предадени от майката на бебето преди, по време и след раждането му. При бременните жени, които са заразени, има по-голям риск от спонтанен аборт и преждевременно раждане. Най-лошият сценарий е не лекуван сифилис, който може да доведе до смърт при жените.

7. Хламидията е едно от най-често срещаните заболявания.
Повечето жени с хламидия нямат симптоми. Ако се остави без лечение, заболяването може да причини тазова възпалителна болест и безплодие. За щастие, ако се диагностицира навреме, хламидията може да се излекува лесно с антибиотици, тъй като е бактериална инфекция.

8. Повечето лекари няма да ви направят рутинни изследвания за болести, предавани по полов път.
Затова, ако сте сексуално активна, изискайте да ви бъдат правени съответните изследвания регулярно. Нормалните резултати от цитонамазката не означават, че сте здрава.

9. Презервативите не са 100% гаранция срещу болестите, предавани по полов път.
Въпреки това те са най-добрата и единствената защита срещу тези заболявания. Всеки път, когато имате връзка с нов партньор, използвайте нов, латексов презерватив - при орален, вагинален или анален секс.

10. Около 50% от сексуално-активните жени се заразяват с папилома вирус през някакъв период от живота си.
При 100 случая на папилома, 30 са предадени при полов контакт. Около 10 са с висок риск и могат да доведат до рак на шийката. Повечето жени никога не научават, че са имали папилома, защото имунната система може да елиминира по-малко агресивните форми. Някои форми обаче могат да доведат да сериозни здравни последици. Единственият начин да се открие папилома вирус е чрез изследване на цитонамазка.

Източник: lifestyle.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини