2000 училища може да останат без интернет

Близо две трети от българските училища могат да останат без интернет и да отпаднат от онлайн образователната мрежа. Причината е забавянето на процедурата за избор на фирма, която да поддържа и управлява цялата информационна система.
В момента за 24-часовото й наблюдение и управление се грижи консорциумът "Училища онлайн". В него влизат БТК, "Ларексо", "Телелинк" и "Парафлоу комюникейшънс". Договорът с консорциума обаче изтича на 20 юли тази година.

Мрежата е изградена по поръчка на образователното министерство. Като официална институция правата на собственост упражнява Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС). Агенцията е тази, която е трябвало да обяви конкурс за избор на фирма по поддръжката.

До момента това не е направено. Информационната система осигурява интернет, електронна поща, достъп до учебно съдържание и сайтове на около 3000 училища. Процедурата при обявяването на конкурс отнема поне два месеца.

Докато се изчаква решението за съдбата на системата, заради липсата на техническо обслужване, от мрежата поетапно ще започнат да отпадат училища. Очаква се общият им брой да достигне близо 2000. Чисто технологично не е ясно кога ще могат да бъдат включени отново.

Някои училища в големите градове на страната вече търсят самостоятелно възможности за доставката на интернет за новата учебна година през есента. По-голямата част обаче няма да могат да се справят със ситуацията заради липсата на пари и технически ресурс.

Най-засегнати от спирането на образователната мрежа ще са училищата в по-малките населени места, в отдалечените райони и учебните заведения за деца, лишени от родителска грижа или от социално слаби семейства. В тази група влизат близо 70% от училищата.

По официални разчети всяко училище плаща по 27 лв. на месец за ползване на мрежата. Специалистите са изчислили, че благодарение на техническото решение за нейното изграждане управлението и поддръжката й е на цената на една баничка на ден за всяко школо.

Заради липсата на навременни административни действия ще бъдат нарушени основните принципи и цели в Националната стратегия за въвеждане на информационните и комуникационни технологии в училищата - равен достъп на всички деца и преподаватели до глобалното интерент пространство, интерактивно учебно съдържание, безплатна електронна поща и технически средства за лесен обмен на знания и колективна работа.

Националната образователна мрежа на училищата включва всички учебни заведения в страната. Общият брой потребители е близо 1 милион души. Това я прави най-голямата виртуална частна образователна мрежа в света от ново поколение, твърдят от консорциума, който се грижи за поддръжката й.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини