Над половината седмокласници от общината имат двойка на външното оценяване по математика тази година. На фона на лошите резултати, единственото училище, което има повод да се похвали е „Св.св. Кирил и Методий“ – Първомай. Там седмокласниците са постигнали среден успех, който е по-висок от миналата година с 0,53. Това е относително добър резултат- с оценка над 3 са 15 от 28 ученици.
В СОУ „Проф.д-р Асен Златаров“ с двойки са 13 ученици от явилите си 41. В Караджаловското училище – 8 от 9 ученици, в Дебър – 11 от 13, в Градина 10 от 16. 100% двойки на изпита по математика има в Бяла река, Искра, Дълбок извор и Виница.
Директори и преподаватели са категорични, че за ниските резултати определящи са множество фактори, но основният е формулирането на задачите по нестандартен начин, който от лесни ги превръща в нестандартни и трудно разбираеми за повечето от децата.
Резултатите по български език и литература са далеч по-обнадеждаващи. В СОУ има само една слаба оценка, а след втория модул има и трима отличници. В „Св.св. Кирил и Методий“ отчитат повишаване на успеха по БЕЛ със 73 стотни в сравнение с миналата година. Само 2 са двойките по БЕЛ в Дебър. Във всички училища успехът по български език е по-висок от този по математика.
Очевидно е, че делегираните бюджети и малкият випуск водят до „притикването“ на неграмотни ученици от клас в клас. Това ги прави мързеливи и нехайни, уверени, че ще минат в по-горен клас без да полагат особени усилия.
Оценките от националното външно оценяване могат да бъдат вписани като текущи оценки по решение на учителя по съответния предмет.
Сред колегията все по-често се говори за промяна на изпита за прием, като повечето предпочитат да се върне старата система – всеки кандидатства там, където иска да учи.
Теодора Кирякова
Минка
Минчо
765