Гръцката полиция, както и граничните власти, извършват проверка на всички автомобили, които преминават границата, за да прекратят дейността на трафикантите.
В град Флорина, в близост до гръцко-македонската граница, бяха задържани трима българи, които се опитаха да превозят нелегално 10 афганистанци, предаде БНР.
Споразумението с Турция за връщане на мигранти не дава решение на бежанската криза. В последната седмица са върнати само 24 души.
Причината, според гръцките власти, е бавната процедура по разглеждане на молбите за бежански статут.
На 18 март ЕС и Анкара се договориха за споразумение за релокация на бежанци от европейски страни в Турция, както и за създаването на бежански центрове там. В него е заложено още, че на Турция ще се отпускат допълнително 3 млрд. евро, отделно от вече договорените 3 млрд., през 2018 г. Предвиждат се също преговори по визовата либерализация и ускоряването на членството на Турция в ЕС.
Гръцкият министър на външните работи Никос Кодзиас в интервю подчерта, че Атина настоява за втори, резервен план по бежанската криза, ако споразумението Европейски съюз-Турция не даде резултати.
Присъствието на сили на НАТО и Фронтекс в Егейско море намалиха притока на мигранти от турския бряг.
Регистрираните в Гърция бежанци и мигранти, настанени в лагери, са около 58 хиляди души. Повечето от тях чакат разрешение, за да отпътуват за Германия.
Нови 12 лагера за временно настаняване се строят по спешност в Гърция.
Отношението на гърците към бежанците не е единно. Много от хората дават безплатно свободни жилища, за да се настанят в тях сирийски семейства, но не приемат други мигранти.
На места има протести срещу настаняването на бежанците. В Лариса възмутени граждани протестират пред строящ се лагер.
Такива акции се провеждат и в Солун.