Невробиолози от Френския институт за здраве и медицински изследвния INSERM доказаха. че мозъкът може да предвижда резултата в нова за него ситуация, като създава особен вид невронна мрежа. Тя е "готова" за всяко развитие на действието. Статията е публикувана в PLOS Computational Biology.
Една от най-забележителните характеристики на приматите, включително на човека, е способността на адаптират поведението си към нови условия по начин, който не е предвиден от еволючцията.
Оказало се, че това казчество на мозъка се осъществява от невронни връзки, образуващи "резервна мрежа", в която множество импулси отскачат един от друх или се смесват Така се образуват уникални комбинации импулси, които да бъдат използвани за изработване на правилно поведение в нова ситуация.
Учените демонстрирали това с помощта на резервоарна мрежа, която обучили да изпълнява нова задача. След това сравнили активността на невроните в модела с работата напрефронталната кора на опитна маймуна. Така открили сходство в работата на нервните клетки.
Префронталния кортекс на главния мозък управлява мислителната и моторна активност при правене на планове, вземане на решения, социално поведение и взаимодействие.