С няколко думи българският премиер Борисов разясни пред репортери в Брюксел ситуацията след Брекзита.
Според него за Великобритания път да се върне назад в Европейското първенство по футбол няма. "За другото, мисля, че след като минепървоначалната емоция на всички, може да се намери добро решение. Защото Великобритания е в Европа, тя е част от нашата икономика", добави Борисов след срещата на лидерите на ЕНП, предхождаща заседанието на Европейския съвет.
Премиерът ни пресметна, че във Великобритания - с доста популизъм, с доста неверни факти и подвеждане на хората, за една нощ са изгубили 20 пъти колкото е вноската им в ЕС за години наред – близо 200 милиарда.
„Популизъм с много мощна медийна подкрепа направи така, че този референдум да се обърне срещу хората – за една нощ всички в Англия обедняха, а 7 милиона работещи там изпаднаха в несигурност“, посочи Борисов.
Той изтъкна, че е предложил на колегите си да се спазват процедурите по Лисабонския договор такива, каквито са - да бъдем максимално разумни и без емоции, подчертавайки, че прави това преди всичко за българите, които са там.
По думите на Борисов „двойният аршин в ЕС продължава да играе лоши шеги”, като дава пример с отношението към членството на България и Румъния в Шенген.
„Европейският парламент казва „Да“, Европейската комисия казва „Да“, всички са съгласни, че България и Румъния са спазили всички изисквания, институциите са си казали мнението и изведнъж една държава казва „Не“ и години наред това се протака. Това дава основание на много други държави все повече да изявяват претенции и вместо да ставаме по-единни, ставаме по-разединени. Надявам се това да послужи за урок в Европа“, категоричен бе премиерът.
България винаги е имала много ясна политика – „народът ни избра да сме в Европа”, заяви Борисов в Брюксел.
Според него ние трябва да имаме самочувствие на успяла нация и като такава да направим извода си, че Общността трябва да се защити от такива популистки зависимости.
Премиерът ни посочи, че промени в ЕС са необходими и е добре да бъде намалена бюрокрацията в Брюксел.
Борисов смята, че отговорът срещу популистите е да се предложат политики, с които да се обясни на хората какво и как ще се прави за 10 години напред.
Не е толкова страшно да излезеш и да кажеш проблемите – всеки ги вижда и когато се поставят на дневен ред, се решават, заключава министър-председателят.