Шотландци подкрепят втори референдум за независимост

След вота за Брекзит шотландците подкрепят провеждането на втори референдум за независимост, показва ново проучване, пише "Индипендънт".
Според анкетата на "Сървейшън", цитирана от "Фокус", 47% от шотландските избиратели се обявяват за нов референдум за независимост от Великобритания, независимо, че са минали по-малко от две години следпровеждането на първия.
От своя страна 42 на сто не желаят такова гласуване.

Мнозинството от шотландци също така вярва, че би било „демократически неприемливо“ тяхната страна да бъде принудена да напусне ЕС. 52% подкрепят това твърдение срещу едва 33 на сто, които не са съгласни.

В референдума на 23 юни голямото мнозинство от шотландците се обявиха за оставане на Великобритания в Европейския съюз.

Надеждите на Никола Стърджън да получи подкрепа от европейските лидери за запазването на Шотландия в ЕС претърпяха тежък удар, пише британският всекидневник "Гардиън".

Той коментира предупреждението на испанският премиер: „ако Великобритания напусне (ЕС), то и Шотландия ще напусне“.

Стърджън, която е първи министър на Шотландия, беше в Брюксел по време на заседанието на Европейския съвет и проведе серия срещи.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че ще я изслуша с удоволствие случая на Стърджън, но не е в позиция да разговаря за бъдеще на Шотландия отделно от това на Великобритания.

След среща с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц, Стърджън заяви:„Шотландия е решена да остане в ЕС. Не подценявам предизвикателствата, които седят пред нас, докато се опитваме да намерим път“. Шулц заяви, че по време на срещата е „слушал и научавал“.

След срещата на лидерите на ЕС в Брюксел, премиерът на Испания Мариано Рахой беше категоричен: „Шотландия не разполага с компетенциите да преговаря с ЕС. Испания се противопоставя на всякакви преговори с който и да било друг освен с правителството на Великобритания“.

Мадрид има причини да е особено чувствителен към проблема, особено след като британското гласуване за Брекзит оживи сепаратистките тенденции в Каталония.

Стърджън заяви, че не е изненадана от испанската позиция, като добави: „Аз имам дълг като първи министър да намеря начин да бъде изразена демократичната воля на Шотландия“.
 

Източник: dnes.dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини