Оръжие, което може да изкара извън строя електронното оборудване на самолет съществува и "днес действа на десетки километри", подчерта в интервю за ТАСС, Владимир Михеев, директор на държавната руска фирма Крет, работеща в областта на електрониката, пише американското списание The National Interest.
Въпреки това Михеев смята, че микровълновите оръжия могат да бъдат опасни, както за техните оператори, така и за целта им. Русия активно се занимава с разработването на пилотирани и безпилотни летателни апарати, шесто поколение, които според сегашните прогнози, ще направят първия си полет през 2025 г. Но само безпилотният вариант ще има на борда си микровълново оръжие.
"Електромагнитният импулс ще има такава мощност, че ще бъде много сложно да се защити пилота от неговото собствено оръжие", отбелязва Михеев. Според него независимо колко добре ще се екранира кабината, този електронен импулс ще проникне.Такова оръжие може силно да увреди здравето на пилота. Засега не може да се постигне 100 процентова защита.
Съединените щати също се опитват да решат въпроса как ще изглеждат изтребителите шесто поколение, пише списание The National Interest. Може би те ще имат далечен радиус на действие, технология стелт и свръхзвукова крейсерска скорост, както и некинетични оръжия, като например микровълново или друго електромагнитно оръжие. Няма съмнение, че следващото поколение пилотирани летателни средства, ще бъде само един компонент от по-голям отбор, а пилотът ще управлява един куп безпилотни самолети с все по-големи възможности за автономен полет.