Българското правителство е осъвременило секретната директива за работа във военно време
Американски Ф-15 да помагат на ВВС без пари в охраната на небето, обсъжда в сряда кабинетът
В средата на юли българското правителство актуализира директивите за работа във военно време, пише "24 часа". Този документ е технически и предвижда задълженията на институциите и фирмите при осигуряване на националната сигурност при водене на война, осигуряването на материална помощ от бизнеса и пр.
Директивата се актуализира на всеки 6-7 години. Документът е секретен и е приет на закрито заседание.
В точка 2 от решението на Министерски съвет пише, че министърът на отбраната трябва да разработи планове за привеждане в готовност за военно време в срок от 3 месеца.
Държавните институции, общините, бюджетните организации и юридическите лица с възложени военновременни задачи имат срок от 1 г., за да разработят своите планове.
Германското правителство приема днес обновена концепция за гражданска защита в случай на атака. България също ударно осъвременява нормативната уредба, свързана със защитата на населението и националната сигурност, показа проверка на “24 часа”.
Освен решението на МС от 14 юли всяка година се актуализира националният план за защита при бедствия и аварии, както и програма за това до 2018 г. В него е заложени и новите методически материали за системата на образованието, които предвиждат интерактивно обучение за поведение при терористичен акт.
През юни беше допълнен и законът за бедствията и авариите, който урежда действието на системата за ранно предупреждение при опасности и реакцията на институциите.
През септември се очаква да бъде приет окончателно Законът за противодействие на тероризма, внесен от Министерския съвет и изготвен от експерти от различни ведомства.
Отделно от това има и Национален план за противодействие на тероризма, който урежда правомощията на всички институции при заплаха и насилствен акт. Във връзка с него се проведоха няколко учения, включително и в центъра на София. Участваха полицаи, военни, лекари и доброволци. България има приети в края на миналата и началото на тази година и стратегия за киберсигурност и планове за развитие на въоръжените сили и национална отбранителна стратегия.
Решение, с което се позволява на ексадрила изтребители на САЩ да участва в охраната на българското небе, трябва да одобри днес правителството. Самолетите на САЩ ще се включват в ер полисинг - въздушна полиция, когато българските ВВС не могат да поемат изцяло охраната на небето заради липса на изправни самолети или недостиг на гориво. Срещу това американците няма да искат заплащане, те си поемат всички разходи. Засега участието им в дежурствата ще е за седмица-две, а по-нататък - при необходимост.
Американците ще съчетават помощта за ер полисинг с участие в съвместни учения с българските ВВС. Патрулирането на американските изтребители Ф-15 обаче ще е с ограничение. Това означава, че те няма да могат да вземат самостоятелно решение за стрелба по нарушител на въздушното пространство. Това може да стане само с изрична заповед на министъра на отбраната.
Така отпада вариантът полски изтребители да изпълняват дежурства срещу заплащане. Според бившия вече командир на ВВС ген. Румен Радев поляците трябваше да се включат в охраната на небето от 1 септември за 4 месеца.