Поскъпването на горивата в България никога не е новина. Обикновено то се обуславя от поскъпване на петрола на международните пазари, от движението на американския долар или просто от моментно решение на търговците. Оказва се обаче, че може да говорим за евентуално скорошно ново поскъпване заради приетите в края на юни промени в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС).
Каква е причината да се стигне до поскъпване? Опасността идва от косвено двойно данъчно облагане върху търговците на течни горива. Такова косвено двойно облагане вече има, тъй като ЗДДС влезе в сила на 6 август тази година, казва в свой пространен анализ адвокат Любомир Владикин.
Как се получава двойното облагане? Съгласно ЗДДС при търговия с течни горива задължените лица са длъжни да внесат предварително обезпечение в пари, държавни ценни книжа или неотменяема банкова гаранция за срок от една година. Същевременно обаче не отпада задължението да бъде внасян ДДС за всеки месец, ако, грубо казано, приходите на задълженото лице са по-големи от разходите. Така, на касова основа, всяка фирма би изпитала затруднения с оборотен капитал. Обичайната практика в такива случаи е вдигане на цената на стоката или услугата, която предлага съответната компания.
Не всички търговци на течни горива в България обаче ще трябва да внасят годишно обезпечение. С промените в ЗДДС са направени изключения.