Частните съдебни изпълнители (ЧСИ) излязоха в сряда с план как държавата да разчисти огромната маса неразплатени малки задължения, но без това да струва твърде солено за гражданите.
Камарата ще предложи на правителството идеята си за създаване на извънсъдебна процедура по събиране на малките задължения. По нея кредиторът ще може да се обърне към съдебен изпълнител преди да отиде в съда. Съдебният изпълнител ще се свърже с длъжника, за да го уведоми за задължението и да го покани да плати.
Ако длъжникът е съгласен, ще може да уговори как и кога ще плаща, включително сумата ще може да се погаси разсрочено. В рамките на извънсъдебната процедура съдебният изпълнител няма да има право да провежда принудително изпълнение. Към този последен вариант ще се пристъпва, ако длъжникът откаже да плаща, а кредиторът се обърне към съда и се снабди с изпълнителен лист.
Създаването на извънсъдебната процедура има за цел да обхване всички малки задължения, които в момента масово не се плащат от гражданите и при последното им преброяване (преди три години) надхвърляха 2 милиарда лева.
"Стотиците хиляди малки задължения пряко вредят на средата в държавата и водят до анархия", коментира шефът на Камарата на ЧСИ Георги Дичев.
В същото време Камарата предлага плащането да се извършва с възможно най-малки разходи за длъжника. Георги Дичев напомни, че по сегашния ред плащане на дълг от 20 лева за неправилно паркиране достига накрая до близо 800 лв след начисляване на всички разноски.
По новата процедура цената на дълга няма да надхвърли 100 лв.
"Няма да има разноски като юрисконсултско възнаграждение, което е минимум 300 лв.", каза Дичев.
Според него въвеждането на тази извънсъдебна процедура би имало смисъл дори и Конституционният съд да отмени разноските за юрисконсулти при събирането на дълговете.
"Тогава битовите монополисти ще започнат да си наемат адвокати и гражданите ще бъдат натоварени с разноските за техните хонорари. Освен това, когато ЧСИ търси длъжника, това ще става по ясна процедура – без звънене по нощите, без заплахи от яки момчета, както се оплакват хората, че става сега", каза Дичев.
Той обясни, че в момента много "тарикати" купували малки дългове и правели бизнес само от начисляването на юрисконсултски възнаграждения. "Купуват дълг от 50 лв. за 30 лв. и накрая правят 700 лв. печалба", каза Дичев.