Заради увеличаващия се приток от мигранти, минимум три бивши военни поделения в Бургаско, Ямболско и Хасково се подготвят за бежански лагери.
Тези дни районите са били посетени от експерти, които преценяват годността на постойките, необходимите ремонти за да станат обитаеми, както и доколко може да бъде осигурена сигурността в тях. Местата, които се оглеждат за бежански центрове се пазят в строга тайна, тъй като има притеснения, че местното население ще се вдигне на протести, информира вестник "Стандарт".
Единият от вариантите е поделението на бившия сапьорен батальон в елховското село Бояново. 300-те декара обаче от години не се стопанисват и са в руини. Поделението е изоставено през 2003 г., а още през 2013 г. имаше планове за превръщането му в миграционен център. Местните твърдят, че ремонт не е възможен или ако бъде извършен такъв ще излезе изключително скъпо. В центъра на селото обаче са бившите военни блокове, към които също има планове за ремонт и превръщането им в общежития за бежанци.
Друг възможен вариант е теренът на бившите казарми в Радомир. Там обаче вече имаше проблем с местните жители, които през есента на миналата година се вдигнаха на протест и отказаха управляващите от плановете им.
Сред спряганите варианти е и някогашното поделение 22360 в Кресна, ликвидирано през 2000 г. Местните жители също ще се противопоставят на подобно решение и вече организираха протести през пролетта на тази година. Експерти са огледали и базите в Момчилград и Ардино.
Според хора от МО и МВР сред плановете за откриване на още три бежански центъра е и терен в Северна България, който да поема мигрантите заловени отвъд Стара планина. За такъв център се говори, че е подходящо бившето ж.п. поделение в местността Сръбчето край Русе.
Иначе в Харманли, където негодуват срещу лагера още при създаването му преди 3 години, недоволството нараства. Хората са против бежанският център да бъде разширяван. Бежанците бързо се увеличават, а държавата, според местните, се готви да увеличи капацитета му. Той сега е за 2 700 души и скоро ще се изпълни. Вътрешният министър Румяна Бъчварова в Хасково заяви, че се готвят палатки и фургони за всички центрове в страната. Преди дни стана ясно, че половината от центъра в Харманли ще бъде обособен в лагер от затворен тип. Около месец е срокът, в който това трябва да се случи. Мигрантите, настанени в затворената зона, няма да могат да я напускат без разрешение. Служители на МВР ще обезпечават охраната на неговите обитатели.