Пенсионери, чиито предци са участвали в Руско-турската освободителна война, си плащат тока с пари от продажбата на пушките на роднините си. Това съобщиха за "Монитор" от колекционерски организации, които го издирват в опит да запазят малкото останало автентично оръжие от този период. Според тях хора, които изкупували, а после препродавали старите пушки - най-вече от марката "Крнка", давали по не повече от 50 лева за запазен екземпляр.
Тъй като оръжието е произведено преди 1900 година, то не подлежи на регистрация в КОС и на практика е безполезно, а и съхранението и търгуването с него не е незаконно. При добра реставрация обаче цената му може да достигне до няколко хиляди лева, твърдят запознати. Именно заради това прекупвачи-антиквари обикаляли селата в България, както и манастирите, където все още се съхранявали подобни пушки. В църковните храмове, най-вече в планинските области, има уникати – както на огнестрелни оръжия, така и на много добре запазени саби и ножове, разказват експертите.
"Знам за пенсионери, които са ги държали с десетилетия на таваните си. Когато обаче някой дойде при тях и им предложи пари, те веднага се съгласяват, а после с парите си плащат тока или лекарствата. Свещеници пък съвсем тайно изнасяли изключително запазени оръжия, както и така популярната "Крнка", за които биха им завидели и от НИМ и са ги продавали за жълти стотинки", обяснява колекционер.
"Крнка" е една от най-красивите пушки от тази период, като у нас има много запазени такива. Според историци, оръжието е създадено от чеха Йосеф Крнка и е намирало приложение в армията, като е била на въоръжение най-вече в руската армия в Руско-турската освободителна война. "Крнка" се ценят и от руски колекционери, което налага и да са толкова търсени", разказват историци.