В град като Първомай е невъзможно да работи нощна аптека и това е доказано във времето – твърди собственикът на такъв обект Диана Цветилова. Тя коментира подготвяния от
Здравното министерство пакет от промени в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина. Едно от предложенията е аптеките да бъдат задължени да работят денонощно, така че във всеки населен район в страната да има аптека, която функционира и през нощта. Според нея държавата трябва да застане зад такава инициатива, но не с принуда, а с подкрепа.
Аргументите на Цветилова са много, но първият е, че тя вече има опит. В далечните 1991- 92 години е работила и нощно време в държавна аптека. Наясно е кой и какво търси по това време на денонощието – основно санитарни материали и презервативи.
Да се издържа такъв обект е невъзможно, защото това означава да бъдат наети поне още двама фармацевти, да се плаща за отопление и осветление, нощният труд е по-скъп, има и куп „непредвидени“ разходи.
Преди години, още по време на първия мандат на Папазов, общинският съвет е поискал от аптекарите в града да направят график, той да бъде поставен в поликлиниката и болницата и всяка нощ да бъде осигурен достъпът на пациентите до лекарства. Въпреки съпротивата, фармацевтите се съобразили с искането. Постепенно това усилие се оказало напълно излишно.
Всички спешни лекарства са на разположение в болничните отделения и спешните кабинети. Друг е въпросът, че много хора не преценяват добре кога нещо е спешно.
Цветилова каза още, че предложението със закон да бъде наложено аптеките да работят денонощно е недопустима намеса в частна инициатива. Никой не казва откъде ще се осигуряват средства за такава губеща дейност, а без дотации в малките населени места няма как да се случи.
Тя разказа още, че са правели опит да работят до 22 часа, но се е оказало загуба на време.
Към всичко посочено от професионалиста, можем да добавим и това, че голяма част от фармацевтите са жени, а те не се чувстват спокойни и защитени в тази част на денонощието.
Много по-съществен е въпросът, който също предстои да бъде решен - за аптечната карта на България – прекомерното струпване на аптеки на едно място и пълното им отсъствие на друго. Промени ще има и в контрола и наблюдаването на наличието на лекарства на българския пазар.
Теодора Кирякова
Daniel
123
Удивена
Цветан Дианов
илиана
гражданка
123
диана цветилова
А когато почнем да говорим за постоянна практика,се сяда с лист и химикал и се смята,защото всичко струва едни пари.
Българинът все още не може да прецени кога нещо е спешно и кога -не.Прочетох коментар някъде,че един аулин вечерта няма откъде да си купиш.Ами хора,"за един аулин "няма кой да стои по цели нощи.
Дора
дедо
Диоген