Висшият адвокатски съвет (ВАдС) разпространи позиция срещу принудителното връщане на седем турски граждани, в която пише, че "върховенството на закона и спазването на правата на човека от всички власти са единствена гаранция за индивидуалната и обществена сигурност".
Според адвокатите в правовата държава не съществува дилемата "права или сигурност" (вероятно коментар и във връзка с изказването на председателя на парламента и кандидат за президент от ГЕРБ Цецка Цачева, която в четвъртък заяви, "националният интерес на държавата е пред отделни права").
В началото на седмицата турски медии съобщиха, че България е върнала седем турски граждани, които са били обявени там за подръжници на Фетулах Гюлен. Оттогава МВР излага противоречива информация по случая. Според адвокатския съвет експулсирането е станало в нарушение на закона.
"Длъжни сме да напомним, че принудителното връщане на чужди граждани без ясни правни основания крие реален риск за нарушаване на чл. 3 на ратифицираната от Република България Конвенция за защита правата на човека и основните свободи. В тази разпоредба се съдържа абсолютната забрана за нечовешко и унизително отнасяне и изтезания. Това означава, че българските власти са длъжни не само да се въздържат от такива действия, но и да не предават лица, намиращи се на територията на нашата страна, на държави, в които тези лица биха били застрашени от нечовешко и унизително отнасяне", пише в писмото.
Адвокатите напомнят, че само в правова държава само съд може да разгледа казусите, поставящи пред властите тежки етични и правни дилеми.
Вътрешният министър Румяна Бъчварова смята, че МВР се е справило и не е нарушило закона при предаването на седмината мъже. Според нея турските граждани са имали два пъти възможност да поискат убежище в България, ако бягат от политически репресии- веднъж пред румънските власти и веднъж пред българските, което не е направено.