Синдикатите отказват преговори за минималната работна заплата

КНСБ и КТ „Подкрепа“ няма да се отзоват на отправената към тях покана от работодалетските организации да преговарят днес за минималната заплата, предаде БНР.

Работодателите поканиха синдикатите на консултации по механизма за определяне на минималната работна заплата, както и за размера й за 2017 година. 

Държавата предлага повишаване на заплатата с 9% до 460 лева през 2017 година. Работодателите оспорват планирания ръст и предлагат в спешни преговори с профсъюзите да се изработи ясен механизъм за минималното възнаграждение, който държавата да въведе от следващата година. 

От бизнеса настояват за отмяна на минималните осигурителни доходи.

МОД накърняват интересите на изрядните работодатели; те засягат правата и на работниците, и служителите, доколкото ограничават заетостта, а по-високите осигуровки намаляват нетните трудови възнаграждения, смятат браншовите организации.

КНСБ и КТ „Подкрепа“ на свой ред заявяват, че още през пролетта са внесли в подкомисията по доходите към Тристранния съвет своето предложение как да се определя минималната заплата. 

Ние предлагаме да има определен коефициент за увеличение на минималната заплата. Тя трябва да е между линията на бедност и 50% от средната работна заплата. Точният коефициент ще бъде определен след преговори между синдикати и работодатели, каза миналата седмица Любен Томев от КНСБ. Според него в този диапазон трябва да се водят преговорите до постигане на консенсусно решение. 

От бизнеса също има внесени предложения, но в Тристранния съвет темата все още не е разглеждана.

Вчера пред БНР социлният министър Зорница Русинова коментира, че държавата не смята да преразгледа предложението за минималната заплата от 460 лева през 2017 година. 

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини