Международният наказателен съд в Хага определи анексирането на Крим от Русия като международен въоръжен конфликт, а ситуацията на полуострова - като продължаваща окупация, предаде Дойче веле.
Съдът публикува доклад за действията по предварителното разследване на конфликта в Източня Украйна.
"Според събраната информация, ситуацията в Крим и Севастопол е равносилна на международен въоръжен конфликт между Украйна и Руската федерация", гласи текст от документа.
В него се уточнява ,че конфликтът е започнал "не по-късно от 26 февруари 2014 г.", в момента, когато части на въоръжените сили на Русия започнаха действия за "налагане на контрол върху част от територията на Украйна без съгласието на украинското правителство".
Позицията на Международния наказателен съд е, че международното законодателство, третиращо въоръжените конфликти, е приложима към ситуацията след 18 март 2014 г-, когато беше обявено присъединяването на Крим и Севастопол към Руската федерация.
В документа се казва също, че ситуацията след тази дата представлява продължаваща окупация.
Съдът посочва, че в случая не се изисква разследване на правомерността на интервенцията, довела до окупацията.
По силата на Римския статут е налице международен конфликт когато една или повече страни окупират частично или изцяло територията на друга страна, независимо то това дали окупацията е срещнала въоръжена съпротива.
Последвалият окупацията референдум за присъединяване към Руската федерация беше обявен за недействителен от украинското правителство и от повечето от държавите членки на Генералната асамблея на ООН.
Припомняме, през април полската депутатка Малгожата Госевска внесе в съда в Хага доклад с данни за военни престъпления на руската страна в Донбас.
Френският президент Франсоа Оланд от своя страна преди месец предупреди Москва, че може да отговаря пред Международния наказателен съд заради бомбардировките над сирийския град Алепо.