"Пръстовите отпечатъци" остават в сила за сега и приемът в "МБАЛ-Първомай" продължава да става според последните указания. Приемът на пациенти чрез УИН (уникален идентификационен номер) не създава особени проблеми, но за целта са ангажирани допълнително медицински специалисти на смяна – оплакват се лекарите в болничното заведение.
Шест пръстови идентификатори са закупени и са въведени в местната болница от 1 октомври, а обслужващият ги персонал е подготвен още от месец септември. Затова работата на лекари и сестри не беше нарушена, но приемът чрез пръстови отпечатъци още повече натовари работещите там. Значително и излишно е увеличаването на ангажираността както на персонала, така и на пациентите – разказа и управителят на МБАЛ – д-р Румяна Бойлова. Натоварени са ДКБ-сестри, техническите секретари във всички отделения, налага се да има нови дежурства в почивните дни. Често се случва работата да е затруднена от софтуера. Има случаи, в които пациентите не могат да дадат отпечатък заради здравословното им състояние. Възрастните пациенти имат проблем и с пръстовите си отпечатъци, на някои от тях те са заличени. Това налага писането на допълнителни протоколи и още повече затруднява работата в болницата.
Вярно е, че през месец ноември има постъпили по-малко пациенти в сравнение с предходния октомври. Но ако направим сравнение с миналата година ще видим, че и тогава през октомври има пик на постъпилите за лечение, а през ноември те намаляват.
Оказа се, че в месеците октомври и ноември в "МБАЛ-Първомай", процентът, хоспитализирани пациенти е същият. Може да констатираме, че въвеждане на пръстовия отпечатък при прием на пациент не доведе до намаляване броя на хоспитализираните в "МБАЛ-Първомай и до ''икономии" на бюджета на НЗОК. Ние сме категорично „за“ контрол на медицинската дейност, но не можем да твърдим, че резултатът от работата с пръстовите идентификатори е задоволителна, коментира д-р Бойлова.
бай Спиридон
Болен
123
321
Гина
бай Спиридон
Бай ви ГруЮ