Полският министър на вътрешните работи Мариуш Блашчак обвини опозиционните партии, че се опитват незаконно за завземат властта в страната. Това става, докато депутати от опозицията втори ден са окупирали пленарната зала на парламента, а през нощта полицията разкъса със сила блокадата на сградата от хиляди протестиращи.
"Ройтерс" определя случващото се като най-сериозният политически конфликт в страната от години насам.
В ранните съботни часове полицията разкъса със сила блокадата на изходите на парламента и опитите на демонстранти да препречат пътя на конвоя с лидера на управляващата партия Ярослав Качински и премиера Беата Шидло.
Конфликтът започна с обвинения от опозицията, че властта опитва незаконно и без присъствието на медиите да приеме бюджета за 2017г. За пръв път от първите демократични избори преди 27 години това стана не в пленарната зала, а в съседно помещение и без камерите на телевизиите, които да удостоверят, че това е станало с нужния кворум.
Ян Грабиец, говорител на основната опозиционна партия "Гражданска платформа", каза за "Ройтерс", че всички нейни депутати са в парламента и на смени от 20-30 души не напускат пленарната зала.
Полицията обяви, че след полунощ протестът на хиляди подкрепили депутатите става незаконен и към 3 часа повечето се бяха разотишли. За 11 часа в събота местно време през президентския дворец планира протест друга опозиционна партия, призоваваща за предсрочни избори.
"Заседанието за бюджета беше незаконно. Точка. Това е конституционна криза", заяви Гжегож Шчетина, лидер на "Гражданска платформа". "Право и справедливост" прекрачиха границата и повече нищо няма да е същото", добави заместникът му Томаш Шиемоняк.
Депутат от неговата партия казва, че е влязъл в пленарната зала след като се наложило да разблъска охраната, а достъпът до микрофоните и препречен от столове. Медиите нямат пряк достъп до залата и наблюдават случващото се само от монтираните вътре камери.
Бившият председател на Конституционния съд Йежи Шчепиен заяви пред местни медии, че "всичко това може да доведе до национална трагедия, трябва да си даваме сметка за това". Коментатори казват, че ако конфликтът ескалира може да се стигне до насилие, подобно на протестите на Майдана в Украйна през 2013-2014г.