Община Първомай не е между 56-те общини в затруднено финансово състояние заради високи плащания по дълга си, ниски приходи и слаб контрол. Информацията е изнесена от Сметната палата следизвършен одит за състоянието на дълговете в общините в периода от 01.01.2014 г. до 31.12.2014 г. и оценка на натовареността на общинските бюджети за тригодишния период 2015 - 2017 г.
Основните изводи са за значително нарастване на общинския дълг. Има общини, в които увеличението е с над 500%.
Към 31.12.2014 г. 82 общини нямат общински дълг, а тези които са получили кредите са изпълнили законовите изисквания - внасяне на предложение от кмета на общината за поемане на дълг; разглеждане и одобряване от общинския съвет; обсъждане на проектите от местната общност; определяне с решение на общинския съвет на параметрите на дълга; начин на обезпечаване; условия за погасяване и т.н.
Нарушено съотношение: плащания по дълга спрямо размера на собствените приходи
За период 2015-2017 г. общо при 14 общини съотношението дълг – приходи надхвърля 100 на сто, което е предпоставка за сериозни финансови проблеми за съответните общини.
През 2015 г. в 35 общини съотношението на плащанията по дълга към собствените приходи е по-голямо от 30 на сто, като от тях:
- за осем общини: Карнобат, Бяла, Лесичево, Кнежа, Драгоман, Свиленград, Велики Преслав и Тунджа това съотношение е над 100 на сто;
- за три общини: Малко Търново, Бобов дол и Никопол е над 200 на сто.
През 2016 г. в 16 общини се очаква съотношението плащания по дълга към собствените приходи да бъде по-голямо от 30 на сто, като при две общини - Айтос и Гулянци, това съотношение е над 200 на сто.
През 2017 г. в пет общини се очаква съотношението на плащания по дълга към собствените приходи да бъде по-голямо от 30 на сто, като за една община – Дряново, то е 138 на сто.
Добрата новина е, че за сега община Първомай е далеч от тези показатели и спазва законовото изискване и плащанията по общинския им дълг не надвишават 15 на сто от средногодишния размер на собствените им приходи и общата изравнителна субсидия за последните три години.
цитат
2.3. През 2014 г. от 171 общини е поет дългосрочен и краткосрочен дълг. Спазени са изискванията на чл. 17 от ЗОД за реда за поемане на общински дълг от 148 общини.
При одита не е получена увереност, че поемането на дълг от 23 общини с 35 кредита, е в съответствие с изискванията на чл. 17 от ЗОД, поради липсата на прикачен файл с решение на общинския съвет за поемане на дълг в ЦРОД . От тези общини не са изпълнени изискванията на § 2 от ПЗР на Наредба № Н-19 от 15.12.2006 г. (отм.) и на т. 3 от указанията към наредбата за добавяне в ЦРОД като прикачен файл на решението на общинския съвет за поемане на общински дълг: Бургас и Ловеч с по четири кредита; Хасково с три кредита; Карнобат, Белово, Ситово и Свищов с по два кредита; Столична община, Белослав, Лисичево, Павликени, Враца, Варна, Перник, Златоград, Казанлък, Ямбол, Трявна, Якоруда, Първомай, Белица, Генерал Тошево и Стара Загора с по един кредит.