Дойде моментът да се премине към по-тясна политическа интеграция – Федерация на Съюза на държавите, която да има широки правомощия, призовават от ЕС.
Ръководителите на долните камари на националните парламенти на Германия, Италия, Франция и Люксембург призоваха към усилване на европейската интеграция и създаване на федерация.
Тяхното отворено писмо бе публикувано в неделя от торинския вестник “La Stampa“ и цитирано от РИА Новости и Агенция КРОСС.
"Дойде моментът да се премине към по-тясна политическа интеграция - Федерация на Съюза на държавите, която да има широки правомощия. Ние сме наясно, че такава перспектива ще предизвика и силна съпротива, но инерцията на някои от тях не могат да парализират всички останали.
Тези, които вярват в европейските идеали трябва да бъдат в състояние да им придаде нов живот, вместо да са безсилни да присъстват на техния бавен упадък.
В държавите-членки, които не искат да се присъединят незабавно такава тясна интеграция, трябва да бъде в състояние да го направя по-късно“, се казва в документа.
Писмото е подписано от председателя на германския Бундестаг Норберт Ламмерт, председателя на националното събрание на Франция Клод Бартолон, председателя на италианската палата на депутатите Лаура Болдрини и говорителя на палатата на депутатите на Люксембург Марс ди Бартоломео.
Парламентарните ръководители, които на 17 март се събират в Рим, за да отбележат 60 години от подписване на Римския договор, заложил основите на Евросъюза, призоваха да се възроди духа на европейската интеграция и тя да се развива.
При това представителите на четири от шестте страни-основателки подчертаха, че сегашният юбилей ще дойде в “най-критичния момент, който някога е преживявал Европейския проект“.
В тази връзка те отбелязаха, в частност, високото ниво на безработица и увеличението на неравенството в много страни от ЕС, неспособността на отделните страни съвместно да решават острия миграционен проблем, а така също и значителното увеличение на недоверието на гражданите към властта, от което възникват “популисткото, националистическото и даже ксенофобското движение“.
Освен това, за пръв път една от държавите-членки на ЕС прие решение за излизане от Съюза.
“В тази ситуация ние не сме длъжни да се подадем на парализиращия страх или притеснение, свързани с електоралните цикли в някои от нашите страни. Ние трябва да действаме сега, докато не стане прекалено късно“, подчертават авторите на писмото.
Те предлагат на страните от ЕС да “разделят суверенитета“ в тези области, където действат отделни държави и не могат да бъдат ефективни: в противодействието на климатичните промени, в енергийната политика, във финансовата сфера, в областта на миграцията и в борбата с тероризма.