Адвокат Вера Сърбова е дългогодишен защитник на църквите в Пловдив, Лъки, Асеновград, Първомай и други населени места от Пловдивска епархия. Тя представлява и първомайската църква при решаване на казусите с църковната камбана.
Т.К.: Адв. Сърбова, правилна ли е интерпретацията за война между местната църква и Районната здравна инспекция в Пловдив.
Адв. В. С.: Твърдението, че църквата в Първомай съди РЗИ не е съвсем вярно. В медиите се говори за разгоряла се с пълна сила война заради църковната камбана. Всъщност, отец Георги Томов обжалва издаденото от РЗИ предписание да бъде намален шумът от църковната камбана. Предписанието е направено след като д-р Иван Тренов осъди Здравната инспекция за това, че не е реагирала на „опасния“ според него шум. Заседанието в районен съд - Пловдив вече е факт, а сега изчакваме неговото решение.
Т.К.: Какви аргументи използвахте в съда?
Адв. В. С.: Камбаната в този вид се използва от 1929 година. Тя бие в началото и в края на деня и шумът продължава най-дълго 43 секунди. Представихме експертиза от лекар и психотерапевт, които доказват, че този шум не може да увреди здравето на човек. Позовахме се и на научни изследвания за позитивното влияние на камбанния звън.
Освен това, намесата на РЗИ в извършването на религиозен ритуал, какъвто е биенето на камбаната, е намеса от страна на държавата в религиозните дела, което е недопустимо по Закон.
Т.К.: Направихте ли сравнение между шума, издаван от камбаната и шума от мюезинът, който кани за молитва в джамия.
Адв. В. С.: Не, но дадохме пример с шума на моторите, който е много по-силен. Освен това наблизо до църквата е гарата. Трябва ли да преместим гарата, защото звукът от преминаващите влакове е много по-силен и дълъг?
Считам, че д-р Тренов (човекът, който инициира този казус – бел. на авт.) се отнася непочтено към църквата. Той е знаел къде си строи къща. Всеки, който живее до църква знае, че камбаната е част от религиозния ритуал. А какво да кажем за разпространените карикатури и упреци към свещеника. Църквата „Св. Георги“ не е била страна по спора на доктора с РЗИ. Но той ги осъди за бездействие и заради това оттам е трябвало да издадат предписание за намаляване на шума.
Т.К.: Защо поехте този случай, адв. Сърбова?
Адв. В. С.: Моя работа е и аз защитавам църквите в епархията. Но сега съм подготвила едно предложение, което чрез пловдивския владика искам да бъде внесено в Светия синод и Министерството на здравеопазването. С него искам да бъде изрично постановено, че държавните институции не могат да се месят в църковните дела. РЗИ има отговорност да следи и да се меси в транспорта, в здравеопазването, в образованието, но никъде не е казано, че може да определя правилата във вероизповеданието. А според Конституцията на България правото на вероизповедание е абсолютно право. Ако това беше разписано в закон, д-р Тренов нямаше да има претенции към РЗИ.
Теодора Кирякова
Доктор
бай Йордан
„Доктор”, ти хубаво пращаш Тренов в Буково, ама местото вече е заето от депутатския мъж – д-р Попов. Не ми се вярва Тренов да има някакви претенции към буковската здравна служба. Ти остави това, ами когато бях при него за последно, година да имаше, го попитах как се разбира с болните свещеници, имайки предвид дразгите. Хили се и ми вика: „абе ти знаеш ли, че сума време поп не ми е почукал на вратата. Вероятно се съмняват, че Бог лекува чрез моите ръце”. Работата е там, че наскоро пак опитах да се свържа, вдигна ми една примадона и ми каза - не може. Обадих се на рецепцията, но ми тръснаха такива цени, че май няма да се справя.
А сега за камбаната! Миг на радост за едни в даден момент, в друг – радост за други.
За нас – нерадост. Гледах и репортажите. Нищо вярно, мирише на помия отвсякъде. Корякова, недей да пишеш повече на тази тема. Само помисли. Докторът имаше толкова много пациенти в Първомай, че каквото и да се говори, дикиш няма да хване. Лошото е че времето минава, спорът не се решава, а в здравното обслужване сме много притиснати. И докато вие тука си правите пир, народът мре. Повече лекари са само от полза. Трябва да си много сляпа да не го виждаш. А Тренов си е направил втора къща в Пловдивския Бевърли Хилс и едва ли въобще ще си спомни за нас.
папата
драгойновец
Докторка
Амин
Когато се чуе биенето на камбаната се казва: “Господи Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй мене, грешния”. И още: "Богородице Дево, радвай се! Благодатна Марио, Господ е с Тебе! Благословена си ти между жените, и благословен е плодът на твоята утроба, защото роди Спасителя на нашите души.”
Амин.
АнГин
Когато се чуе биенето на камбаната се казва: “ангУ, Сине Пърумайски, помилуй мене, грешния”. И още: "АнГувице Дево, радвай се! Благодатна Марио, АнгУ е с Тебе/тва не е много сигурно/! Благословена си ти между жените, и благословен е плодът на твоята утроба, защото ти си с ангУ в нашите души.”
АнГин.
Амин
Защо
откачалка
абе я стига!
абе я стига!
да си решим сами спора
Какво ще кажете да се обсъди и предложи на Владиката следният вариант: махат се всякакви устройства за биене и модифициране силата на звука - камбаната да се бие на ръка, без усилватели, електронни чукчета, потенциометри и тонколони.
Църквата да направи компромис със силата – ще се чува на по-малка площ.
Осъдилите РЗИ наши съграждани да направят компромис с допустимите нива – ще бъде по-силно.
Подписалите се в полза на камбаната граждани ще бъдат удовлетворени, защото тя ще звучи по същия начин, както е звучала десетилетия в града - автентично, без никаква електроника.
Църковното настоятелство да направи компромис и да се откаже от часовници и нови технологии.
Така всички правят отстъпка, без никой да е лишен от очакванията си.
Да се определи един парламентьор, който да обиколи страните.
След това Теодора да оповести позициите на всички.
123
любопитен
точно време
Чудя се значи
Църквата прави компромис, да се чува по-тихо и хората доволни и спокойни.
Не можем да не се съгласим, че това е истината.
отегчен
по канон
ръб
нашенец
Нищо не отрази.
Навремето Тренов идваше в Асклеп всяка седмица и с едно завъртване събираше 100-тина човека.
Чудя се дали Владиката му се отдава?
Прав
4434343
Кирякова позвъни му на човека че го споминаме. Не го видях в църквата...може въобще да няма представа.