Темата на Световния ден на водата за 2017 година е "Да пестим водата", предават ТАСС и БТА по повод днешната международна инициатива.
Световният ден на водата е всяка година 22 март съгласно резолюция 47/193 на Общото събрание на ООН от 22 февруари 1993 г. Така че днес той се отбелязва за 25-и път.
Цел на този ден е да привлече вниманието на обществеността към проблема за достъпа на хората по света до чиста питейна вода. С него се подчертава колко е значимо опазването и съхранението на запасите от прясна вода и на водните ресурси като цяло.
Във връзка с днешното честване от ООН призовават да намалим загубите на вода и да увеличим обема на нейната преработка.
Цели 70% от земната повърхност са заети от вода. Обаче само 2,5% от това количество е прясна вода, а от нея почти две трети се намира в полярните ледници.
Основните източници на вода за човека са реките и езерата, а също почвената влага и подземните води.
Най-големият природен резервоар на прясна вода е разположеното в Източен Сибир езеро Байкал (20% от световните и 80% от руските запаси на езерна прясна вода).
Но прясната вода е разпределена по земното кълбо неравномерно и много страни изпитват остър недостиг. В Европа и Азия, където живеят над 70% от населението на света, се намират само 39% от речните води.
Според Световната здравна организация (СЗО) и ЮНЕСКО в днешно време достъп до питейна вода в близост до местата на пребиваване нямат около 663 милиона души, 80% от които живеят в селските райони.
Около 1,8 милиарда души са принудени да използват вода, замърсена с фекалии, което създава риск от заразяване с холера, дизентерия, тиф и полиомиелит.
Най-тежък е този проблем в Африка. Ежегодно от недостиг на чиста вода или от заболявания, възникнали след използването на замърсена вода, на континента умират около 5 милиона души.