Документи за обществената поръчка за над 250 милиона лева за строителството на тунел "Железница" на автомагистрала "Струма" са изчезнали мистериозно, гръмна със скандала Би Ти Ви. Липсва офертата на един от кандидатите и това е една от основните причини за спиране на търга.
Въпросните документи представляват папка с техническото предложение на един от 17-те участници и правят невъзможно провеждането на търга.
На 31 март изпълнителният директор на АПИ забелязва, че липсва една от папките в обществената поръчка. Подава сигнал в полицията, след което в пътната агенция влизат служители на СДВР.
Оказва се, че важната документация се е съхранявала при изключителни мерки за сигурност в стая в агенцията. В нея се е влизало с магнитна карта и достъп имат само изпълнителният директор на АПИ и петимата членове на комисията на обществената поръчка. Още в петък вечерта полицията е проверила домовете на членовете на комисията. Има досъдебно производство срещу един от тях.
От Пътната агенция отказаха да говорят по темата с мотива, че в момента се водят процесуално-следствени действия. Най-дългият и най-скъп тунел в страната трябваше да бъде завършен до 2022 г., защото се плаща с еврофондове по изтичаща тогава програма. Сегашното решение поставя под риск средствата, които ако загубим, ще се поемат от българския данъкоплатец.
Лиляна Павлова от ГЕРБ отговори на спирането на търга с пост във Фейсбук:
Процедурата за тунела „Железница” е прекратена, това може да бъде фатално за изграждането на АМ „Струма“.
"С крайно учудване разбирам, че процедурата за тунела „Железница”, като част от лот 3.1. на АМ „Струма”, е прекратена. Несериозно и будещи недоумение звучат мотивите на ръководството на АПИ за прекратяване на изключително важния търг за ключовия приоритет обект, финансиран със средства от ЕК.
Осъзнава ли ръководството на АПИ и служебният министър на регионалното развитие и благоустройството сериозността от прекратяване на процедура на стойност 250 млн.лв. и рискът от голямо закъснение за изграждането на автомагистралата? Осъзнава ли ръководството на АПИ и служебният министър на регионалното развитие и благоустройството, че това решение може да бъде фатално за окончателно изграждане на „Струма” и България да се наложи да загуби стотици милиони от Европа? Каква е причината за коренно сменената позиция на служебния министър Спас Попниколов , който беше разпоредил в края на февруари да има избран изпълнител на 31 март 2017 г.
Липсва ли наистина документация по обществената поръчка, както това е посочено в самото решение за прекратяване? Означава ли това, че ръководството на АПИ не е създало необходимата организация за съхранение и опазване на документацията по търга? Има ли връзка тази липса на документация с промяната в състава на оценителната комисия предвид, че самият служебен министър преди да стане министър беше външен експерт в нея?
Дължи ли се това на смяната му с друг външен експерт и кой е той? Кой го предложи, по какъв начин е станала смяната, притежава ли това лице необходимата професионална експертиза да бъде член на оценителната комисия? Стефан Гайтанджиев ли е външният експерт и бил ли е част от ръководството на АПИ заедно с Пирин Пенчев по време на тройната коалиция, на която ЕК спря всички пари? Не е ли това отново и Все въпроси, на които служебният министър Спас Попниколов и настоящето ръководство на АПИ дължат бърз и смислен отговор! Това ще бъдат и първите ми парламентарни въпроси към служебния министър Спас Попниколов в първия ми работен ден като народен представител в 44-то Народно събрание!"