Американското посолство у нас закри сметките си в ПИБ

Сметките на посолството на САЩ в София във FIBANK са закрити. Новата обслужваща банка е ДСК. Това става ясно от официалната страница с визова информация, на която са публикувани платежни ордери за сумите, които кандидатите за американска виза трябва да внесат ако плащат по банков път, съобщи в събота сайта “Биволъ”.

От години сметките на американското посолство бяха в МКБ Юнионбанк. След като Първа инвестиционна банка придоби МКБ, сметките автоматично се преместиха в брандираната вече като FIBANK финансова институция. Но тази ситуация явно вече не устройва американците.

В петък стана ясно, че "Първа инвестиционна банка" (ПИБ) обяви, че е наела "Ситигруп" (Citigroup), за да я консултира относно стратегическите опции на банката, които включват и възможността за привличане на нови инвеститори и акционери. В кратко съобщение на финансовата институция до Българската фондова борса банката посочва, че "Ситигруп" трябва да й помогне в избора между няколко опции за развитието й.

В резултат на новината акциите на банката поскъпнаха с 10.2% до 5.95 лв., което оформя към момента пазарна капитализация близо 655 млн. лв.

Финансовите резултати на ПИБ показват, че коефициентът на основната капиталова адекватност (CET 1 capital ratio) е бил от 12% през 2016-а година, докато общата капиталова адекватност е била в размер на 15 на сто. Общият размер на активите на ПИБ пък възлизат на 8.85 млрд. лв.

"Първа инвестиционна банка" бе обект на държавна помощ в средата на 2014 г., когато седмица след затварянето на КТБ пред клоновете на ПИБ се извиха опашки и за ден банката трябваше да изплати над 800 млн. лв. и да затвори преди края на работния ден. Банката получи 1.2 млрд. лв. от бюджета след одобрение на Брюксел, за да осигури ликвидността си, но върна сумата през май 2016 г.

Връщането на държавна помощ стана по график и план за преструктуриране, одобрени от Европейската комисия. 300 млн. лв. от сумата бяха възстановени още през ноември 2014 г.

До изплащането на помощта банката беше под контрола на външен надзорник и имаше редица ограничения над дейността се, сред които придобивания, обратни изкупувания, дивиденти, плащания по хибридни инструменти, използването на агресивни търговски практики и рекламиране на държавната помощ, които биха могли да изкривят пазара.

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от Пари

Последни новини