Турската опозиция демонстрира събуждането си

Изображение 1 от 3

    Лидерът на турската опозиция събра няколкостотин хиляди души в Истанбул в края на своя „Поход за справедливост”, тръгнал от Анкара на 15 юни. Това бе протест срещу вкарването в затвора на един от своите депутати.

    "Ние ще разбием стената на страха", каза пред тълпата Кемал Кълъчдароглу, лидер на Републиканската народна партия (CHP), в края на 25-дневния си марш. "Последният ден от похода ни е ново начало".

    Многохилядно множество се събра в неделя вечерта на митинг в Истанбул по случай завършването на 25-дневния "Поход на справедливостта", организиран от турската опозиционна Републиканска народна партия (РНП).

    "Последният ден на "Похода на справедливостта" - това е ново начало, нова крачка", заяви лидерът на РНП Кемал Калъчдароглу. "Живеем в ерата на диктатурата", заяви още той.

    Още в следобедните часове десетки хиляди се бяха събрали за митинга на основната опозиционна партия в Истанбул - очаквано най-големият протест в страната от няколко години насам.

    Демонстрантите преминаха към крайбрежния квартал в Малтепе в азиатската част на града за събитието, което отбеляза края на 450-километровия "Поход на справедливостта".

    Кемал Кълъчдароглу, лидер на светската Републиканска народна партия (РНП), стартира безпрецедентното пътуване на 15 юни от столицата в знак на протест срещу ареста на един от своите депутати. Кълъчдароглу инициира събитието, след като депутатът на неговата партия Енис Берберолу, бивш журналист, беше осъден на 25 години затвор по обвинение в изтичане на класифицирана информация във вестник.

    Ердоган вече обвини партията на Кълъчдароглу, че подкрепя терористични действия, а премиерът Бинали Йълдъръм заяви в петък: "Походът стана скучен и трябва да приключи след митинга“.

    Властите не пречеха явно на похода, като полицията осигуряваше безопасността през време на протестния марш.

    Турската полиция тази седмица задържа шестима заподозрени членове на „Ислямска държава“, планирани бомбен атентат по време на митинга. Но РНП каза, че това е рутинна операция и не е свързана с правосъдието.

    Председателят на опозиционната Партия на националистическото движение Девлет Бахчели предупреди партийните си поддръжници, че са възможни всякакви провокации и каза, че офисите на неговата партия ще бъдат затворени в събота и неделя.

    Около 50 хиляди души бяха арестувани по време на извънредното положение в Турция, наложено след проваления опит за преврат от 15 юли миналата година, а други 100 хиляди загубиха работата си, включително учители, съдии, военни и полицейски служители.

    Тълпата се бе разпростряла върху голям площад на брега на морето в близост до затвора Малтепе, квартал на Истанбул, в който е Енис Бербероглу, депутат от РНП, осъден на 25 години затвор за предоставяне на поверителна информация на опозиционния вестник „Джумхуриет”. Кемал

    Кълъчдароглу привлече към марша си хиляди опозиционно настроени на президента Реджеп Ердоган хора.

    Тази безпрецедентна за Турция инициатива се изля в най-голямата опозиционна демонстрация след протестното движение от 2013 г. Според РНП, в неделната вечер са се събрали над два милиона души.

    Такъв брой хора, макар непотвърден, успяваше да събере само президентът Ердоган на своите митинги.

    "Вървяхме за справедливост, вървяхме за правото на угнетените, вървяхме за вкараните в затвора депутати, вървяхме за лишените от свобода журналисти, вървяхме за уволнените университетски преподаватели”, каза Кълъчдароглу, редовно прекъсван от възгласи "Права, закон, правосъдие!", извиквани от тълпата.

    Опозицията в Турция осъжда авторитарната политика на държавния глава, особено след като получи зелена светлина чрез референдум през април да укрепи своите правомощия и чрез чистки след опита за преврат преди една година: Оттогава около 50 хиляди души са били арестувани и повече от 100 хиляди уволнени или отстранени от работа.

    Турската полиция арестува в сряда още осем активисти за човешки права, включително директора на турския клон на „Амнести Интернешънъл” (Amnesty International).

    Кълъчдарлоглу рязко осъди опита за преврат от 15 юли, извършен от военни части. В същото време Кълъчдароглу е също толкова критичен и към чистките по време на извънредното положение. Той ги нарича граждански държавен преврат. "Вървяхме, за да се противопоставим на едноличния режим”, каза той в неделя.

    "Вървяхме, защото съдебната система е под монопола на изпълнителната власт".

    Шейсет и осем годишният политик помоли по време на митинга да има само национални знамена и лика на Ататюрк, създателя на съвременната и светска турска република.

    Правителството се отнесе към този поход с презрение. Премиерът Бинали Йълдъръм дори заяви в петък, че той започва да "става скучен". "Това трябва да спре след митинга”, каза той.

    Президентът Ердоган, който се срещна в неделя и с държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън в Истанбул, обвини Кълъчдароглу, че е застанал на страната на "терористите" и дори предупреди за възможно съдебно преследване.

    Властите не попречиха на похода и дори всеки ден разгъваха необходимите за охрана сили. В неделя бяха мобилизирани около 15 хиляди полицаи за събитието на Малтепе.

    През цялото си пътуване лидерът на опозицията спеше през нощта в каравана, а през деня напредваше към Истанбул с бодра крачка, според свидетелите.

    Поддръжниците на Кълъчдароглу сравниха тази инициатива с известния "солен поход” на Ганди през 1930 г. срещу британското колониално управление на Индия.

    "Написахме легенда", повтори няколко пъти Кълъчдароглу. "Написахте история"

     

    Източник: bgnes

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Още новини

    Случаен виц

    Последни новини