Напусналите след 89-та година българи по различни статистики са между 2,7 и 3,5 млн. души, което е катастрофално. Това каза председателят на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев по време на кръгла маса на тема "За ускорен репродуктивен демографски ръст".
Кръглата маса събра представители на правителство и бизнес за определяне на мерки за привличане на младите българи в работоспособна възраст за връщането им в България. Харалампиев посочи, че голяма част от тези хора са създали свои семейства и техните деца продължават да живеят извън България.
Темата е приоритет, защото решихме, че трябва да възродим България и да възвърнем гордостта и самочувствието на всеки един български гражданин, а това може да стане по два начина, заяви заместник-министърът на труда и социалната политика д-р Султанка Петрова.
Единият е да възвърнем българските ценности, традиции и култура. Вторият е чрез разработване на регионални демографски политики с мерки и дейности за решаването на проблемите във всеки един регион на България, добави зам.-министър Петрова.
Тя обърна внимание и на политиката на държавата за връщане в България на младежи, които са завършили образование в чужбина и са останали да живеят и работят там. Срещите, които се провеждат в различни европейски градове между български младежи с български работодатели, показват, че почти всяка година между 20 и 30 млади, професионално подготвени хора, се връщат в страната ни, каза зам.-министър Петрова.
По време на дискусията стана ясно още, че родителите на 51% от децата в училище са без сключен брак. 12 на сто от децата пък живеят с бабите и дядовците им, докато майките и бащите им работят в чужбина.
Друг проблем, който беше очертан, е, че много от завършващите средно образование у нас избират да следват в чужбина. В Европейския съюз има около 30 000 български студенти, а между 15 000 и 17 000 всяка година избират престижните Топ 100 висши учебни заведения по света.