Нарушения на Конституцията и законодателството са били гласувани и са приети при последните промени в Закона за опазване на околната среда. С приетите изменения са създава правен абсурд и се нарушават основни принципи на публичното право.
На 1 август 2017, "Програма достъп до информация" и още 26 неправителствени организации внесоха искане до президента на България г-н Румен Радев да наложи вето върху измененията в Закона за опазване на околната среда (ЗООС), приети миналата седмица. С измененията се премахва втората съдебна инстанция по делата за обжалване на одобряване на оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) на т.нар. „обекти от национално значение“.
Промените ще отслабят съдебния контрол върху законосъобразността на мегапроектите в областта на преноса на газ и нефт, автомагистралите, ТЕЦ-овете, ядрената енергетика.
Законът бе скоростно приет на второ четене само 16 дни след внасянето му, без да бъде проведено изискваното от закона обществено обсъждане, и без да го разгледа правната комисия.
Според изпратеното искане, с приетия закон се накърнява правото на защита, прогласено с чл.56 от Конституцията във връзка с правото на здравословна околна среда (чл.55), и правото на гражданите и юридическите лица да обжалват административните актове, които ги засягат (чл.120, ал.2). В нито една държава - член на Европейския съюз такива дела не се разглеждат само от една съдебна инстанция.
„Тъкмо някои от обектите с национално значение станаха нарицателни през годините като пример за лошо управление, безотговорно разпиляване на публични средства и дори корупция“, се отбелязва в искането.
„Това е известно например за проектите АЕЦ „Белене”, „Южен поток“ и др.“ Освен това, с редица решения на Върховния административен съд (ВАС) при разглеждане в две съдебни инстанции бяха отменени административни актове, с които се одобрява ОВОС на проекти, застрашаващи околната среда, здравето и живота на хората.
Според Конституцията в 15-дневен срок от приемането на закона държавният глава следва да го обнародва или да го върне на Народното събрание за ново обсъждане.
Искането за вето до президента можете да видите тук.
Снимка: wikipedia, By Gonzosft - Own work, CC BY-SA 3.0,