85,3% от българите подкрепят драстичното увеличение на глобите за кражба на вода

85,3% от българите подкрепят намерението на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) да се повишат  драстично глобите за кражба на вода. Това показва Национално представително проучване на общественото мнение за  основните политики на МРРБ, извършено от „Екзакта рисърч груп“  сред 1500 българи в 98 населени места през февруари - март 2018 г. Данните бяха цитирани днес на официалната страницаа на Министерството.

Наскоро министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков обяви, че санкциите за потребителите, които са се присъединили незаконно към мрежата или не плащат сметките си, ще бъдат увеличени пет път. Това ще стане с нов Закон за ВиК. За тези, които не плащат и откажат да им бъде монтиран водомер, ще се предвиди възможността да бъдат изключвани от мрежата. За да се обезпечи достъпът им до вода, ще бъдат осигурени алтернативни възможности – чрез обществени водоизточници.

Проблемът с кражбите е от голяма обществена значимост и за потребителите. На въпрос „Кой според Вас е основният проблем на ВиК услугите“, 16,7% отговарят, че това са кражбите на вода. Други 22,7%  посочват качеството на водата, а 21,8%   -  уличните течове.

Проучването показва още, че българите имат висока съзнание за значението на водата. 99,2% от запитаните я считат за ценен природен ресурс.  В същото време 41,6%  от участниците в допитването не са готови да плащат за това безценно благо по-висока цена от сегашната. Други 36,2% са съгласни да приемат поскъпване на услугата, ако се  подобри качеството, а 27,7% ще приемат повишение, за да се осигури по-добро пречистване с цел опазване на околната среда. Голям е и процентът на тези (24,1%), които са съгласни да има вдигане на цената, за да няма прекъсване на водоснабдяването.

62,5% от участниците в анкетата са доволни от качеството на обслужването от страна на ВиК операторите. 42,5% от българите оценяват нивото на предоставяните ВиК услуги като добро, 17,9% като много добро, а 5,9% като отлично. 11,1% са недоволни. По отношение на другите показатели 77,7% смятат, че налягането в тръбите е добро, а 17,7% изразяват неодобрение. 59,2% харесват вкуса на водата, а 60,5% са доволни от нейния цвят и мътност.

Хората обаче нямат достатъчно информация за ВиК мрежата на България. 92% например не знаят, че общата дължина на тръбите е над 90 000 км или колкото 240 магистрали като „Тракия“, които трябва да се поддържат в изправност денонощно 365 дни в годината. Повече от половината от запитаните(54,3% ) знаят, че България е много богата на минерални води, но не и на такива, годни за постоянно пиене. В същото време 45,7 процента от анкетираните не са наясно, че страната ни не е особено богата на питейна вода.

Източник: Haskovo.NET

Коментари в сайта (1)

  • 1
    За
    Запознат
    4 0
    14:35, 9 апр 2018
    Аман от платени медии, защо не питат МРРБ, Министерството на здравеопазването, Областен управител и Министерски съвет, защо в Хасково питейната вода от една година е забранена за пиене и готвене , а хасковлии плащаме най скъпата питейна вода.Крайно време хасковлии да се вдигнат на протест, срещу ВИК и МРРБ, тогава това престъпно управление на държавата ще обърнат внимание.Това е безобразие да ни доставят отровна промишлена вода( с алфа активност от 10-30 пъти над нормата) ,а ние да плащаме като за питейна!

Случаен виц

Последни новини