На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята. Празникът е честван от над половин милиард души по цял свят.
Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави, насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят.
За първи път Ден на Земята се отбелязва официално на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони северноамериканци участват в демонстрация инастояват политици, държавници, бизнес среди да включат в своите приоритети опазването на околната среда. Първото честване на Деня на Земята се организира от Гейлорд Нелсън - бивш губернатор и сенатор от Уисконсин, който издига каузата за опазване на природата, и Денис Хейес - изявен студентски лидер. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ.
През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
На 22 април 1992 г. президентът на България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 000 български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята, връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г.
Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.
Световната компания Google тази година отново подготви специална презентация за празника. Във видеото популярната д-р Джейн Гудоу споделя с потребителите защо е важен Денят на Земята.
Коя е д-р Джейн Гудоу?Биографите я наричат „жената, която дефинира по нов начин човека”.
Изключителните наблюдения на британката върху шимпанзетата в Африка, които започват през 60-те години на миналия век и продължават и до днес, промениха тезите на учените за връзката между човека и останалите бозайници. Наблюденията й в националния резерват Гомбе в Танзания показват, че с шимпанзетата ни свързват много общи неща - имаме 98% общо ДНК.
Миналата година най-голямата търсачка в света ни призова "Да направим планетата по-добра!". Преди две години пък Google пусна викторина за Деня на Земята. Doodle-ът тогава водеше към забавен въпросник, който показваше картинки, от които посетители избираха най-подходящата за тях, а в края Google определяше на кое животно приличат.