Вицепремиерът Валери Симеонов намекна за оставка заради разногласията с министъра на туризма Николина Ангелкова. Това стана след като законът за шума, който предлага, мина през икономическата комисия.
Като контрареакция на закона му обаче туристическото ведомство предлага с други норми от санкциите на закона за шума да отпаднат националните курорти. Пред медиите Симеонов директно сподели, че Ангелкова го саботира и намекна, че до октомври, когато ще се обсъждат нейните идеи за защита на шума по курортите можел и да не е на този пост.
Вицепремиерът посочи, че ако саботажът продължава, той не виждал смисъл да прави, каквото и да било. Иначе проектът му събира мнозинство, макар че депутатите са объркани от идеите на Ангелкова, които са противоположни на неговите. Въвежда се задължението при разрешаване на работно време да се извършва проверка на новите заведения от РЗИ. Експертите ще издават сертификат за обезшумяване.
Не се налага административна тежест, според вицепремиера. За вече съществуващите заведения няма нова тежест. За тях се предвижда режим на проверка и замерване при подаване на сигнал.
Между 23.00 часа и 8.00 се предвижда забрана за каквото и да е озвучаване или зареждане. Забранява се шума и от плавателни средства и от транспортни средства. Изключение се правят за обществени прояви на местните власти. Отговорността се поема от местната институция, както поясни Валери Симеонов. Така местните фестове ще се състоят след разрешение на общината. Санкциите се увеличават двойно.
Досегашните глоби не действали възпитателно, според вицепремиера. 20% от гражданите страдали от високите нива на шума и той оказвал влияние върху здравето им.
192 000 сигнали са подадени през 2016. През миналата година пък сигналите са станали 205 000.
Министерството на туризма иска да се извадят от обхвата на закона "Симеонов" националните курорти. Ведомството щяло да регулира шума със специална наредба.
Червените са за тишината.
Румен Гечев от БСП попита дали европейската практика регулира шума и дейността в националните курорти.
Ние сме да има ред и правила, посочи социалистът Христо Проданов. Левицата дори иска да се завишат правомощията на МВР за вечерните проверки за шума. БСП предлага тишината да влиза в сила от полунощ.
ГЕРБ са за завишени санкции, но искат да се дадат възможности и на бизнеса да работи.
Валери Симеонов е склонен на компромис. Часът да остане 23.00, както е в 90% от европейските държави. Можело да се даде опция на общинските съвети възможността с един час да удължат или намалят часа за шума.
Ежедневно Валери Симеонов получавал сигнали за шум. Органите, по думите му, имали капацитет да обработят сигналите. Бърз и повсеместен ефект очаква той от завишените санкции. Шумната компания не е под влияние на закона, както поясни вицепремиерът.
В крайна сметка законът за шума мина в икономическата комисия с 13 гласа "за" и един въздържал се.
Проектът на Ангелкова изцяло саботира неговите действия, обясни Симеонов. Това е все едно да кажеш, че законът за движение по пътищата и улиците не важи за магистралите, подчерта той. Неговият проект е направен основно за големите национални курорти, Ангелкова го саботирала в интерес на "една шепа почти олигарси от туризма, които са пуснали пипала в политическите среди" допълни Симеонов.
Иначе нямало проблем законът да влезе в сила от средата на летния сезон. Може и да не съм на този пост, коментира той за проекта на Ангелкова, който ще се гледа наесен. А дали ще разговаря с нея, лаконично посочи: "Това са неща от семейната кухня. Не ме карайте да казвам семейни тайни".