Над 350 американски вестника публикуваха днес редакционни статии в защита на свободата на печата и в отговор на атаките на президента Доналд Тръмп срещу медиите.
"Ако медиите не са в безопасност от репресии, наказания или подозрения, задето съобщават непопулярни възгледи или новини, тогава и държавата не е. Нито хората." The Philadelphia Inquire
Свободата на печата не е измислена в САЩ, но са малко страните, в които значението на независимия печат е бил толкова тясно обвързан с историята им. Славната американска традиция на уважение към истината и казване на истината днес е застрашена.
Доналд Тръмп не е първият американски президент, който атакува печата или смята, че отношението на медиите към него е несправедливо, но той е първият, който изглежда има пресметната и последователна политика за саботиране, делегитимиране и дори застрашаване на работа на печата, отбелязва редакционният екип на "Гардиън".
Към инициативата на в. "Бостън глоуб" се присъединиха в. "Ню Йорк таймс" и редица по-малки вестници, включително от щати, в които Тръмп спечели на изборите през 2016 г. "Бостън глоуб" бе вестникът, получил "Пулицър", задето разследващото му звено разкри как в продължение на десетилетия Католическата църква е прикривала педофили.
В електронната версия на вестника редколегията на "Бостън глоуб" обвини Тръмп, че поддържа постоянна кампания срещу свободата на печата. Величието на Америка зависи от функцията на свободния печат да казва истината на силните. Да се слага на печата етикет "враг на народа" е колкото неамериканско, толкова и опасно за гражданския пакт, който споделяме повече от две столетия, подчертава вестникът.
Вестник "Канзас сити стар" в щата Мисури, където Тръмп спечели през 2016 г., сравнява изказванията на Тръмп за медиите с принудителното заглушаване от Сталин на критиците му. Навсякъде в страната всяко нещо, за което даден висш служител не желае да говори или за което читателят не иска да чуе, днес се определя като лъжлива новина, отбеляза вестникът.
"Ако медиите не са в безопасност от репресии, наказания или подозрения, задето съобщават непопулярни възгледи или новини, тогава и държавата не е. Нито хората." - The Philadelphia Inquire
"Антимедийните настроения на някои митинги на Тръмп са плашещи. Използването на тролове в социалните медии, издевателствата и заплахите към журналисти (особено сексуалните заплахи към журналистки) достигнаха небивали равнища.
Върховният комисар на ООН за правата на човека предупреди тази седмица, че нападките на президента Тръмп срещу медиите "се доближават много до подстрекаване към насилие", подчертава "Гардиън". Вестникът припомня, че през юни петима журналисти от в. "Кепитъл газет" в Мериленд бяха застреляни от недоволен местен жител и предупреждава, че те може да не са последните.
Работата на печата не е да спасява САЩ от Тръмп. Работата на печата е да съобщава, да проучва в дълбочина и анализира възможно най-критично и без страх. Печатът далеч не е безгрешен. Той може да е користен. Нещо по-лошо, в Америка на Тръмп някои медии са изразители на пристрастни позиции, демонстриращи безцеремонно незачитане на истината - тях президентът силно одобрява. Свободният печат обаче е длъжен да изважда наяве сплашването и подстрекателството и трябва да прави всичко възможно да съхрани уважаването на фактите и балансираната преценка, накратко - да си върши работата, допълва "Гардиън".
Проучване на Университета Куинипак показва, че 51% от избирателите на републиканците сега смятат медиите за "врагове на народа, вместо за важна част от демокрацията", а 52% от тях не намират за проблем възможността критиките на Тръмп да доведат до атаки срещу медиите.
"Истинският враг на народа – и на демокрацията – са хората, които опитват да задушат истината, хулейки и демонизирайки посланика. На това не може да се отговаря с мълчание." The Des Moines Register