Орлин Пенев, председател и член на борда на Национално бюро на българските автомобилни застрахователи, подаде оставка, съобщи на сайта си НББАЗ.
Причината за оттеглянето на Пенев според официалното съобщение е "по здравословни причини".
НББАЗ е поставено под неформално наблюдение от Съвета на бюрата, считано от м. март тази година с искане за осигуряване на банкова гаранция от 4 000 000 Евро в тяхна полза, която своевременно беше издадена, гласи обаче друго съобщение на Бюро "Зелена карта".
С писмо от 10.12.2018 г. Съветът на бюрата (със седалище в Лондон) постави формални изисквания за разширение на наблюдението, отнасящи се до предоставяне на презастрахователна програма на НББАЗ и ежемесечни справки за финансовото състояние на НББАЗ, които изисквания определят процедурата по наблюдение, осъществявана от Съвета на бюрата, информират от УС на Бюрото.
Основна функция на НББАЗ е да изплаща обезщетения при катастрофи в чужбина, причинени от незастраховани български автомобили, а също и да съдейства за изплащането в срок на компенсациите от страна на българските застрахователи при ПТП зад граница.
С това застрахователните власти в държавата остават на практика обезглавени. Комисията за финансов надзор (КФН) е с председател в практическа оставка – Карина Караиванова, която ще напусне поста в края на февруари, за да се оттегли на сладка работа в Лондон, коментира Медияпул. След оставката на Ралица Агайн през август КФН няма и титулярен подуправител с ресор "Застраховане", а в четвъртък и бюрото "Зелена карта" остана без ръководител. Засега единствено шефът на Гаранционния фонд Борислав Михайлов още не е подал оставка.
Европейската система „Зелена карта” съществува от 1949г. Застрахователният сертификат „Зелена карта” се въвежда през 1953г., първоначално от осемте европейски държави - Австрия, Белгия, Франция, Холандия, Швеция, Швейцария, Великобритания и Западна Германия.
На 25 януари 1949г. Главната работна група по шосеен транспорт към Комисията по вътрешен транспорт на Икономическата комисия за Европа на ООН, отправя към някои европейски правителства своята Препоръка №5. Тази препоръка, известна като „Женевската препоръка”, полага основата на една голяма международна система – „Зелена карта”.
Въвежда се унифициран застрахователен документ за пътуване в чужбина. Това се налага от съществуващите различия в лимитите на отговорност, застрахователните условия и начина за уреждане на щети в страните в които „Гражданска отговорност” е задължителна.
123