Фармацевти от Първомай също облякоха „жълти“ жилетки и се включиха в протеста на Националната аптечна камара.
В Първомай трудно се намират жълти жилетки, затова потомствените фармацевти от фамилията Тоневи- Цветилови върху белите престилки сложиха оранжеви светлоотразителни жилетки. Те искат да привлекат вниманието на обществеността, че систмата ги убива, потиска оказването на фармацевтична грижа за пациентите и води малките и средни предприятия а бранша към фалит.
Те настояват за свикване на преговори между техни представители и правителството. Според
Диана Цветилова темата за четците, софтуера, финансовата страна се преекспонира. Тя е убедена, че с това ще се справят тя и колегите ѝ.
Проблемът, според Цветилова е, че някой, който е решил да въвежда този процес в България не е намерил правилния начин. Първо – верификацията на лекарствата се прави от нестопанска организации. Защо ни се вменява тази нетипична дейност на нас – аптеките? Ние нямаме против това да се случва, но не по този начин. Пътят на лекарството от завода до аптеката не е ясен. Аз ще го получа, ще го верифицирам на входа и на изхода и не дай си Боже, светне някъде червено, аз какво ще правя? Аз не мога да го върна. Аз искам да купувам само верифицирани лекарства от лицензирани складове. Верификацията доказва само опаковка, а съдържание, качество, анализ не доказва. Тя не може да спре случаи, каквито е имало през годините, когато е в мрежата са влизали фалшиви лекарства
Второ – въвеждането на всички тези изисквания е едно допълнително утежняване на работния процес, допълнителна кражба на време, която краде от времето за обгрижване на пациента. Хората идва и се оплакват, че като отидат на лекар, там само пишат, идват тук и казват: „И вие какво правите – и вие пишете и няма кой да ни обърне внимание!“.
Отделно са отчетите към Изпълнителната агенция по лекарствата. Всеки трябва да даваме отчети.
Изведнъж ни се струпаха в кратки срокове три сериозни промени, а има райони, наистина отдалечени – по Родопите, без интернет, с възрастни колеги - там наистина хората ще си останат без лекарства.
Ето това ни притеснява, затова сме с жилетките и искам някой да седне и да поговори с нас, да обясни и да реши.“
Част от аптеките в Първомай са готови на 20 февруари да се присъединят към колегите и да останат затворени, ако до тогава не бъде откликнато на поканата им за разговори.
Теодора Кирякова
пръшко
7878
ПИТАГОР
пръшко
Гласът на Хората
Аптекарите се лекуват, а хората - боледуват.
Леонид