За поредна година последната сряда на февруари в първомайските училища беше оцветена в розово. Денят на розовата фланелка беше отбелязан от малки и големи ученици с много и разнообразни форми. Едновременно с изрязаните от хартия розови фланелки и розови балон, Денят за борба с училищния тормоз беше отбелязан с редица дискусии, презентации, изложби и др.
Подготовката за Деня започна далече преди днешният 26 февруари. Под формата на интерактивни игри златаровци споделиха своите мисли, направиха разлика между шега и унижение, търсеха разликата между митовете и реалността за тормоза.
В ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ всички ученици поставиха знака на днешния ден с надпис: „Не на тормоза, но не за ден“. Те имаха възможността да споделят свои мисли върху специално поставени постери.
В беседи и разговори учениците от село Градина обсъдиха проблема и необходимостта да бъдем съпричастни и да не затваряме очите си, когато някой е подложен на насилие и унижение.
Презентации по темата изгледаха и децата от НУ „Христо Ботев“ .
Гимназистите от ПГСС подготвиха кът, събеседваха,а през целия ден в коридора вървеше презентация, разказваща за възникването на този ден и различните аспекти на тормоза.
„Нека всички бъдем приятели! Не на тормоза, НЕ на грубостта“ – заявиха учениците от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – село Караджалово и се хванаха за ръце.
Инициативата започва през 2007 г., когато две момчета в Канада застават зад гърба на свой приятел и съученик, който бил тормозен, защото дошъл на училище с розово поло.
Дейвид Шепърд и Травис Прайс купуват розови тениски и на следващия ден раздават на всички в училище.
Отбелязването на Деня на розовата фланелка напомня да се помисли как да постъпваме в ситуации на тормоз и как може да се противодейства.
Теодора Кирякова
питагор