През миналата година МВР е регистрирало малко над 92 хил. престъпления, а реално извършените в страната са общо 610 хиляди. Това сочи доклад на Центъра за изследване на демокрацията. През тази година едно от пет престъпления влиза в регистрите на полицията. 190 000 престъпления не са регистрирани от служителите на МВР след сигнал на потърпевши. При 330 000 случая полицията не е потърсена изобщо, посочи експертът от ЦИД Тихомир Безлов.
Данните са от национално изследване на престъпността, което се прави за шести пореден път по програмата “Витоша Рисърч”. Безлов обясни, че често служителите на МВР предпочитат да регистрират само престъпленията, които могат да разкрият. Така процентът на разкриваемост се вдига изкуствено, а доверието на гражданите към органите на реда постепенно пада.
Изследване на Институт “Отворено общество”, което бе представено вчера, сочи, че България е една от страните в Европа, които дават най-много средства като процент от БВП за сектора за сигурност и въпреки това доверието към МВР и съдебната система е едно от най-ниските.
Според статистиката на ЦИД общият брой на жертвите на престъпления запазва нивото си, като през 2007 г. е 12,2 % от населението, а през 2008-ма - 12,3 %. През 2006 и 2007 г. се наблюдава ръст на броя на жертвите. Според данните на МВР обаче и през трите години се отчита устойчив спад на жертви на престъпления, посочи Безлов.
Генералният комисар на МВР Павлин Димитров посочи, че МВР има своите проблеми. Според него гражданите трябва да имат доверие в институциите, но за да се случи това, трябва да се подобри и работата на съдебната система. Павлин Димитров каза, че когато става въпрос за сигурността и здравето на гражданите, трябва да се инвестират много средства за подобряването на материалните, битовите и техническите условия на МВР.