На 24-ти май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Днес отдаваме почит на светите братя Кирил и Методий. Денят на честването на двамата братя става най-яркия израз на националната идентичност и на българското преклонение пред образованието, науката и културата.
За първи път празникът в памет на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост, се чества в епархийското училище "Св. Св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив на 11-ти май по стар стил през 1851 г. - по инициатива на Найден Геров.
Първомайци също отбелязаха този светъл празник по традиция. Учениците на градските училища бяха събрани на площада пред читалището, за да отпразнуват Деня на българската просвета и култура.
Националният флаг бе тържествено издигнат от учениците на СУ „Проф. д-р Асен Златаров“. Кметът на общината Ангел Папазов отбеляза в словото си, че знанието е сила, която може да покори много върхове, поздравявайки всички, които съхраняват силата на познанието и допринасят за по-добро бъдеще на България. Също така поздрави и директора на СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ г-н Чавдар Здравчев за приза „Директор на годината (2018)“ и учителя на годината (2018) г-жа Гинка Иванова, преподавателка в ОУ „Христо Ботев“ с. Градина.
Празникът продължи в читалището „Св. Св. Кирил и Методий“ с празничната програма на училищата от общината. Ученици от ПГСС „Васил Левски“ с ръководител г-жа Жанета Стоянова взеха участие с рецитал за Кирил и Методий. След това второкласниците от СУ „Проф. д-р Асен Златаров“, водени от Невена Чалъкова и Венче Колева бяха брилянти с ансамбловото си изпълнение „Лиле, Лиле, вакло пиле“.
„Ако не беше книгата, нямаше да ги има и песните на българина“. Ученици от ОУ „Георги Караславов“ кв. Дебър също представиха ансамблово изпълнение - „Нова песен за България“ с вокалистката Здравка Ангелова и танцов състав с ръководител Петя Павлова. Последва народен танц (мажоретки, водени от г-жа Таня Станчева) от ученици на НУ „Христо Ботев“ с ръководител г-жа Ваня Димитрова и стихотворения в изпълнения на първолаците Рая Симеонова, Йордан Йорданов и Александра Минчева. Програмата продължи с танцов състав „Изворче“ от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Първомай, с ръководители Росица Манахилова и Ваня Павлова, които представиха македонско хоро с вокалистката Виктория Николаева. Танц „Azukita“ представиха ученици от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с. Караджалово.
Тази година за пръв път бяха връчени юбилейни знаци на институции, отбелязващи своя юбилей от Ангел Папазов – кмет на община Първомай. Институциите, на които бяха връчени знаците са:
Образцово народно читалище „Св. Св Кирил и Методий“ по случай 125 години;
НУ „Христо Ботев“ – 90-годишен юбилей;
ПГСС „Васил Левски“ – 60 години професионално образование гр. Първомай;
Детска градина „Искра“ (с. Искра) – 50-годишен юбилей;
Детска градина „Марица“ (гр. Първомай) – 35-годишен юбилей.
Празничния концерт завърши с тържествената песен на българската просвета „Върви народе възродени“, изпълнена от вокалната група на СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ с ръководител г-жа Миглена Стоева.
Атанас Узунов
Възмутен
!
Булдозер
1234
БНФ
ФНБ към БНФ
БНФ