Възрастните хора често страдат от хронични заболявания, които изискват редовен прием на лекарства. Сред тези препарати има силнодействащи медикаменти, които могат да причинят тежко отравяне. Тези лекарства са най-опасни за децата, които могат да се доберат до хапчетата на баба и дядо.
Учени от САЩ решили да изяснят колко голям е подобен риск и анкетирали повече от 2000 души на възраст между 50 и 80 години. Резултатите от запитването били включени в National Poll on Healthy Aging, което позволило на анализаторите да оценят риска от неправилно съхранение на лекарствата, изследвайки навиците в семейства с възрастни хора.
Оказва се, че 60% от запитаните прибират лекарствата си в шкафчета и скринове, а 18% ги държат на леснодостъпно място. Когато ги посещават внуците, много от възрастните хора вземат предпазни мерки, но не винаги. Според данните на проучването 7% от запитаните оставят хапчетата си на масата, а тези, които ги заключват в шкаф, са едва 5%.
Две трети от анкетираните се виждат с внуците си от време на време, 42% - всеки месец, 18% всяка седмица, а 10% живеят заедно с тях. В 84% от случаите никой от тях не прибира лекарствата си на безопасно място.
Учените обърнали внимание и на опаковката на таблетките. Силнодействащите препарати по правило са със специална защита, за да не са достъпни за малките деца. Тези опаковки обаче имат един сериозен недостатък – хапчетата са труднодостъпни и за възрастните, особено ако са с болки в ръцете или с нарушена координация.
Допитването показва, че възрастните хора често пресипват лекарствата си в опаковки, които ще им е по-лесно да отворят – най-често от хранителни добавки и лекарства без рецепта, което създава риск не само за малките членове на семейството, но и за големите.
По данни на американската неправителствена организация Poison Control в 38% от случаите на отравяне с медикаменти при децата лекарствата са на възрастните им роднини.