Д-р Иван Вангелов е частнопрактикуващ ветеринарен лекар с практика около 40 години. Завършил Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина в Стара Загора. От 2016 г. е Председател е на Българският ветиринарен съюз-област Пловдив.
Теодора Кирякова: Д-р Вангелов, преди седмица ни успокоиха, че чумата още не е дошла до южна България. Днес вече имаме потвърдени положителни проби. Изненадва ли ни бързото настъпване на африканската чума по свинете?
Д-р Иван Вангелов: Чумата ще мине като вълна оттук и няма да пожали незащитените стопанства. Видяхме, че тя се разви за 20 дни в северна България. Тя се развива по този начин в цял свят и ние няма да сме изключение. Не бива да мислим, че ще пожали това, което е останало.
Какво трябва да направят стопаните?
И.В.:Спешното трябва да бъдат взети мерки. За отглеждащите прасета в задния двор е наложително да ги заколят сега, докато още са здрави и могат да бъдат консумирани. Месото не трябва да бъде замразявано, защото вирусът е устойчив на такава обработка. Най-добре е да бъде сварявано на висока температура максимално дълго време. Черва, матки, кожа отпадъци – всичко трябва да бъде заровено на дълбочина поне 50 см. Попаднали в 20-километровата зона стопаните от Първомай и още няколко села трябва да приключат до 2 август със заколването. Допустимо е да забавят с ден-два изпълнението на заповедта, за да използват почивните дни, но е хубаво в много кратки срокове всички стопани организирано да заровят отпадъците. След 5 август ще започнат проверки и ще бъдат глобявани от 500 до 1000 лв.
Ветеринарните власти от кого очакват съдействие?
И.В.:Най-вече от кметовете. Затова съм възмутен от отказа на някои кметове в страната да съдействат. Разсъждават „на дребно“. Не искали техните избиратели да страдат. Ако всички животни бъдат предварително заколени, ще им бъде много по-лесно на тях. В противен случай ще трябва да загробват умрелите свине и това няма да стане в един или два дни, а ще продължи доста време и кметовете ще се занимават с трупосъбирането. Ще са нужни големи терени. И тогава техните избиратели няма да са по-доволни, че са загубили и малкото месо.
Ще спре ли това разпространението на болестта?
И.В.:Надявам се. Ние трябва да си опазим преди всичко големите комплекси. Българското свинско месо е едно от най-хубавите – няма ГМО, няма антибиотици, няма хормонални препарати. Кланниците не купуват от частни стопани, а само от свинекомплексите, защото всичко е проследяемо с документи. Магазините купуват от кланниците, затова препоръчвам на хората да купуват месо от магазинчета, които зареждат по 2-3 пъти седмично.
Това е
Истината
така ли беше
Ловец
ВМРО
Банев
123
...
Гергана
ACHS
Боледуват домашни и много видове диви прасета в Африка, Европа и Америка. Заразяването става посредством:
пряк контакт с болни прасета и заразени помещения, транспортни средства, дрехи и работен инвентар;
заразяване по алиментарен път при консумация на заразено месо и продукти и кухненски отпадъци, съдържащи такива;
кърлежи от род Ornithodoros;
спермата на заразени нерези.
Инкубационният период при отделните животни продължава от 5 до 15 дни. Среща се в остра, подостра и хронична форма като разликата се състои главно във вирулентността на вируса.
...
За Чумата
Софокъл
Зетя е сключил предварително договорите за внос защото той и още няколко подушваха чумата от преди година и организираха евтаназията.
След два месеца ще има и джумбиши из Общината обилно намазани с лубрикант!
бай уй
бай уй
джонгата
Даниел
Срига толкоз за сега. Дойде ред за коментари
БАБХ