Започна изплащането на сумите за дезинфекция на стопаните, които доброволно са заклали прасетата си. Това съобщи на днешното заседание на Областната епизоотична комисия директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Хасково д-р Георги Илиев, съобщиха от областна администрация.
Пред зам.-областния управител на Хасково д-р Стефка Здравкова институциите докладваха още за мерките за недопускане на заболяването на наша територия. В Хасковска област няма случаи на Африканска чума по свинете, увериха от службите.
По график са изплатени сумите в община Минерални бани. Платени са по 300 лева в брой на 78 стопани там, общата сума е 23 400 лева.
Днес ОДБХ изплаща суми в общините Тополовград и Симеоновград. Предстои изплащане на сумите в общините Димитровград и Хасково.
До сега в ОДБХ са постъпили 1 341 заявления от стопани, на които ще се платят 300 лева за почистване и дезинфекция. До момента доброволно са заклани 2 739 свине. Според указанията, списъците със стопаните, на които се изплащат тези суми, са публични и трябва да бъдат обявени от кметствата.
„Държим да има обществен контрол, защото тук става въпрос за обезщетяване за нерегистрирани животни и хората от самите села, най-вече кметовете им, знаят кои стопанин отглеждат прасета“, уточни д-р Илиев.
„Няма регистрирани случаи на африканска чума по диви прасета в Хасковска област“, отчете директорът на Държавно горско стопанство инж. Любомир Илиев. Издават се разрешителни за индивидуален лов на диви прасета, но сега той е много слаб. Причината е, че по полето все още има храна и прасетата не отиват до хранилките. Предстои да се вземе решение от Парламента за удължаване на ловния сезон до март, за да може популацията да се намали през зимата, обясни той.
Директорът на Областното пътно управление инж. Радостин Ламбрев съобщи, че продължава почистването на 20-километровата зона преди гранично-контролно пропускателните пунктове, почистването на контейнерите за смет и извършването на дезинфекция. Получени са 35 информационни табели от БАБХ. Вече е започнало монтирането им по главните пътни направления, на входовете от Турция и Гърция и по отбивките на магистралите.
ОДБХ и Областната дирекция на МВР правят постоянни проверки за пласиране на свинско месо с неясен произход по търговските обекти. 24-часов е и контролът в двете кланици в Хасковска област, увериха санитарните власти.
В страната има две нови огнища на африканска чума по свинете от вчера. Първото е в Бургаска област, в община Руен, второто в Шуменска област, в община Смядово. Там заболяването е по т. нар. балкански свине, които се отглеждат като дивите. За сега няма нови случаи по домашни свине и промишлени свинекомплекси. Надяваме се тази тенденция на затихване да е устойчива, каза д-р Илиев. Той припомни, че това заболяване се разпространява бързо и няма ваксина.
„Въпреки че предприетите мерки не са еднозначно приети в обществото, те дават резултат. Контролът върху дивите свине, повишаването на културата на отглеждане на домашни прасета и акцентиране върху правилата за биосигурност са основните начини за борба с чумата. Предстои да се облекчи и процедурата за регистрация на животновъден обект, така че стопаните да узаконят животните си. Защото, когато едно прасе е маркирано, тогава ще може да се приложат механизмите за реално обезщетение“, обобщи директорът на ОДБХ д-р Илиев.
Haskovo.net
14/88