ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ
ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ
За мнозина българи 2020 година започна със стряскащата новина за повишаване на данъци и такси в полза на общинските бюджети. Това се случи в почти всички от общините на Пловдив и областта, а община Първомай не прави изключение с увеличената такса „Битов отпадък“(ТБО).
След като проектът беше публично оповестен, след като ОбС го обсъди и го прие, започнаха да пристигат писмата от Общинска администрация, в които това увеличение беше материализирано и едва тогава се появиха въпросите, които гражданите си задават.
Първият, разбира се, е защо се увеличава такса „битов отпадък“, задължително придружен от мнението, че „кметът е виновен“.
Истината обаче е в Наредба № 7 от декември 2013 година, която разпорежда „начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депониране на отпадъци“. В нея е записано, че размерът на отчисленията за тон депониран неопасен отпадък в депо трябва да нараства поетапно през годините между 2013 до 2020 г. Като през 2013 година е определено размерът да бъде 15 лв./т; през 2014 – 22 лв./т; 2015 – 28 лв./т; 2016 – 36 лв./т. През следващите години размерът се определя с промени в Наредбата и за 2017 г. става 40 лв./т; 2018 – 45 лв./т; 2019 – 57 лв./т, а през 2020 г. – 95 лв./т.
Тези отчисления отиват в ползва на РИОСВ и се ползват за обезпечаване на редица дейности свързани с опазването на околната среда, обезвреждането на отпадъци и други. Една от функциите на отчисленията е и да се намали количеството смет чрез разделно събиране на отпадъците.
Въпреки тази Наредба, за физически лица такса „битов отпадък“ в община Първомай не е променяна от 2011 година, а за юридически – от 2010 г. Опит това да се случи е имало миналата година, но кметът е отказал в последната година от мандата да го осъществи.
Увеличението се чувства осезателно най-вече в град Първомай и е факт в няколко села от от общината. На много места в страната то е станало плавно. В община Садово, например, увеличението на ТБО е с 30%, но тя е актуализирана преди 3 години.
Размерът на тези отчисления е само един от компонентите, които обуславят новите такси за гражданите. А те се определят на база прогнозната план-сметка за чистотата на общината и в частност на всяко населено място. Сред другите компоненти е работната заплата. През 2011 г., по време на последното увеличение на ТБО, е била 310 лв. Днес тя е 610 лв.
План-сметката зависи от несъбраните такси в дадено населено място. В Първомай изпълнението на събираемостта на ТБО за 2019 година е 92%. Има длъжници, които са разсрочили задълженията и продължават да плащат. Има и такива, които никога няма да се издължат – фалит, заличаване на фирмата и др., но те ще останат в тежест 10 години.
При определянето на ТБО се отчитат и разходите, направени за почистване на нерегламентираните сметища. В Първомай те са много и бюджетът търпи големи загуби от това. Практика е група граждани да изхвърлят ненужните си вещи където им е лесно, а след това всички жители на населеното място да плащаме чрез таксите за почистването.
В план-сметката влизат и разходите, които трябва да направи всяко населено място за почистването на обществените места при снеговалеж – спирки, алеи, площади и др.
В нея се включват и всякакъв вид техника и разходите по поддръжката ѝ, както и съдовете за събиране на битови отпадъци.
На практика за тон битов отпадък Община Първомай плаща 95 лв. отчисления , 20,80 лв. такса за депониране на отпадъка в сметището в Асеновград, разход на гориво, за да бъде закаран до там плюс заплатата на хората, които са го събрали и превозили, т.е. над 115 лв.
Община Първомай дължи за почти една година отчисления и такси за депониране на Община Асеновград. Така Асеновград се превръща в неофициален кредитор на Първомай.
Друг често задаван въпрос е защо в община Първомай се начислява ТБО в размер на 7,5 промила от данъчната оценка на имота, а на други места промилите са около 4. Отговорът се крие в това, че от години не са разглеждани данъчните оценки на имотите в общината и те са много ниски.
Важно е да се знае, че средствата събрани от ТБО не могат да бъдат използвани за никакви други цели, освен за тези, които са свързани с чистотата на общината.
През следващите години общините ще трябва да се ориентират към по-справедливо определяне на ТБО, за да се плаща на реално изхвърлен отпадък. Предвидено е водеща основа за определяне размера на таксата за битови отпадъци да бъде количеството на битовите отпадъци, като е необходимо местните власти да предприемат адекватни мерки за реално въвеждане на принципа „замърсителят плаща“. Установяването в проектозакона на основите за разпределяне на разходите следва да улесни общинските съвети при осъществяване на техния избор в съответствие с принципите на ЗМДТ.Възможните варианти са изхвърлените специални торби в контейнера или количеството битов отпадък за имота, определено според обема на контейнерите за смет, или честотата на тяхното изпразване.
Платен материал
питагор
121331213
питагор
312133121
ККК
333
ККК
555
222
питагор
123
78
321
питагор
До 78
Тремор
ДО 321
Матю
Китков. към Митков
Ти на Марс ли беше до сега. Защо 8 години си натиска задника, нали ти отговаряше за тази дейност? Как така вдигна таксата с над50% и едновременно с толкова и заплатите на лапачите на чело с теб и само около теб? Още малко и всички онези, които излъга ще ти потърсят сметка и тогава няма да се криеш из кабинета а ще бъдеш изхвърлен преь прозорците!
Балък
До Питагор-неграмотния
питагор
ББ
ККК
321
Китков
Китков
Въчка
Имам в предвид селящината в твоето мислене и поведение, в просташкото ти държане пред служителите на общината и в обществото а не като произход.
Простак си та дрънкаш но още по - големи простаци излязохме ние, които те избрахме!
гражданка
питагор
321
до Питагор - неграмотния простак
123
питагор
горчиво Питагоре
Бонбонев и ко
ККК
Само Митков оле, оле оле оле!
питагор
ККК