На 15 февруари изтекоха първите 100 дни от управлението на кмета Николай Митков и екипа му начело на община Първомай. В интервю за Parvomai.NET той направи отчет за периода.
Т.К.: Кое се оказа най-голямото предизвикателство през първите 100 дни на поста Ви като кмет на община Първомай?
Н.М.: Предизвикателствата се оказаха много…Поех поста с голяма отговорност, с мисъл за това, което в предизборната кампания бях се ангажирал и с ясна цел - кметската институция да бъде издигната на по-високо ниво, общината ни да бъде успешна, развиваща се. Защото такива са очакванията на хората. За съжаление, направеният финансов одит на общината показа наличието на огромни задължения - над 4 милиона лева на червено. За част от тях бях наясно, но други – като задълженията към НАП, неразплатените заплати, прехвърлянето на пари от държавно делегираните дейности към местни разходи и изпразнената набирателна сметка на общината. се оказаха изненадващи за мен. Нямах представа, че в последните месеци на мандата си предишното ръководство е успяло да заложи толкова много финансови капани. Така че първото предизвикателство към мен и екипа ми бе Община Първомай да намалява дълга си, като това не е за сметка на доброто управление или услугите, които трябва да осигуряваме на хората, а напротив. Ще търсим финансиране, което да подобри инфраструктурата ни и условията за живот, защото нашите съграждани го заслужават.
Т.К.: Какво успяхте да направите за това време?
Н.М.: Екипът ни, още от първите дни на мандата трябваше да разглежда и утвърждава програма за управление на общинската собственост, структура и бюджет в условията на финансов недоимък и нерешени от години проблеми. Очакванията на жителите на общината след 16-годишното управление на моя предшественик са изключително големи. За решаване на една част от проблемите са заложени средства в бюджета за тази година, а тези, за които са необходими по-сериозни суми, са в инвестиционната програма. Стараем се да са в рамките на целевите средства, които държавата отпуска и във възможното, което общината може да си позволи като разход от местни средства. Конкретно говорейки, това, което се случи в тези три месеца не е нито много, нито малко. Успяхме да кандидатстваме за финансиране от държавния бюджет за реконструкция на ул. „Стефан Стамболов“, за която с Постановление на Министерски съвет ни бяха отпуснати 1 400 000 лева. Стегнахме финансовата дисциплина, свиваме разходите и търсим съдействие и на държавно ниво за издължаване на вече направени такива. В разговори и с областния управител и с отговорните институции търсим решенията на поставените от хората проблеми, свързани с инфраструктурата на общината. За огромно мое съжаление трябваше да увеличим такса смет. Това обаче е резултат на дългогодишно отлагане на проблема. Нашата община е сигурно единствената, в която от 2011 година не е повишавана такса смет, напълно в разрез с нормативната уредба и това е решение, изцяло подчинено на популистки виждания. От 1 януари е вдигната почти двойно цената на отчисленията за тон отпадък от 58 на 95 лв. Това заедно с повишаване на минималната работна заплата наложи и повишаването на такса „Битов отпадък“ за жителите на общината. Да, това не бе леко решение, но още веднъж искам да подчертая, че бе належащо с оглед и на неразплатените над 360 000 лева, дължими към депото в Асеновград. Същевременно, в изпълнение на желанието ни за подкрепа на културните институции в общината освободихме читалищата от такса смет.
Т.К.: Има ли промени в приоритетите при управление на общината?
Н.М.: Това, което съм поемал като ангажименти са били реални неща, които трябва да се случат в един мандат. Наясно съм, че като се каже, че нещо ще бъде направено, хората очакват веднага да се случи, но има неща, за които трябват повече средства и време. Най-важните приоритети за община Първомай са инфраструктурата – необходимо е възстановяване на пътната настилка, ремонт на улици в града и селата, осигуряване на места за отдих, изграждане на детски и спортни площадки. В социалната сфера е необходима грижа за най-уязвимите групи в обществото, трябва да се стимулира раждаемостта в общината, да има преференции за младите семейства, дори общината да подпомага млади семейства с репродуктивни проблеми по метода „ин витро”. Необходимо е да се повиши сигурността по места, особено по селата, да се подобри жизнената среда на хората, да се осигури защита на населението от бедствия и не на последно място да се работи за осигуряване на достъп до качествено образование и здравеопазване. Това са приоритетите, от които няма да отстъпя, защото за мен е важно хората да се чувстват добре в своя град и община.
Т.К.: По какви проекти ще работите през 2020 г.?
Н.М.: Това е последната година от изтичащия програмен период на европейските програми затова ще се насочим към стартирането на подготовката за проектиране и набелязване на целите за следващия програмен период. Междувременно ще търсим средства от други донорски програми, през държавен бюджет, за което разчитаме на помощта на различните министерства за подмяна на тротоари и улична мрежа в населените места. Очакваме решение от страна ВиК Пловдив за стартиране на проекта за довеждащия водопровод на град Първомай, тъй като има големи загуби на вода. Търсим и възможности за подобряване на водоснабдяването за селата Поройна, Дълбок Извор и Искра.
Надявам се да приключим и процеса по предаване на Пречиствателната станция към ВиК Пловдив, която вече 4 години товари бюджета на общината с над 200 000 лева годишно, а не е направено необходимото, било заради бездействие, било заради нехайство от страна на предишния кмет, тя да бъде прехвърлена. В момента, заедно с Областния управител се опитваме да намерим разрешение на този проблем, за който се е самосезирал и Управляващия орган и общината е застрашена от огромни санкции.
Т.К.: Как виждате инфаструктурното състояние на общината?
Н.М.: Това е основен проблем, с който всички ние се сблъскваме ежедневно. Няма тротоари, няма и канализация. Затова твърдя, че ако искаме да задържим и жителите, и инвеститорите в общината трябва да направим инфраструктурата добра и удобна. Предстои ремонт на неремонтирания участък на „Бр. Миладинови – юг“ и на улиците „Рожен“, „Сребърна“, подновяване на тротоарите в централната градска част, изграждане на пешеходна алея покрай южната част от оградата на ДГ „8 март“ и др.
Т.К.: Как оценявате инвестиционния климат? Какво ще направите за подобряването му?
Н.М.: Мисля, че в общината има добри инвестиции, има хора, които добросъвестно и с грижа развиват своя бизнес, създават работни места. Но съществува един основен проблем, който те поставят – липсата на квалифицирана работна ръка. Затова и едно от нещата, които стартираме са разговори с бизнеса и училищата за разкриване на нови професионални паралелки, дуално обучение, преквалификация с цел задоволяване нуждите на инвеститорите от знаещи и можещи работници. Същевременно обмисляме и общинска наредба, с която да предложим възможности за подкрепа на бизнеса от страна на общината. Такава наредба скоро ще бъде представена за обществено обсъждане.
Т.К.: Каква е равносметката Ви? Каква оценка бихте си поставили?
Н.М.: Равносметка правя всеки ден… За мен е важно какво мислят хората за случващото се през последните три месеца. Да, това не е много време, но считам, че са направени първите крачки напред. Защото в кампанията хората повярваха, че ще започнем промяна, ще направим така, че общината да се развива. Ще бъдем отворени и открити към хората. В решенията си се ръководя от мненията на експертите и когато трябва да се прави политика, насочена към решаване на проблеми в общината, търся мнение, съгласие и единство с кметовете на населените места, защото те познават най-добре проблемите и с общинските съветници. Така че оценката е тяхна.
Т.К.: Какво си пожелавате за оставащите 4 години без 100 дни?
Н.М.: На себе си и екипа си пожелавам сили и мъдри решения, защото това очакват хората от нас. Но ще си позволя от тази трибуна да пожелая на моите съграждани, на всички жители на общината да бъдем здрави, борбени, да отстояваме интересите на общината, за да я превърнем заедно в едно по-добро място за живот.
Теодора Кирякова
123
Давайте
2211
1122
Ще има
ККК
4444
Той
ККК
Надежда
оптимист
007
006
така
005
Що пък
№8
ГЕРБ
КОЙ
БНФ
888
питагор
БНФ до 888
джонгата до БНФ
случи се
да,бе
кривия
До 005
006
Пък вий си обсъждайте тука
3,14
Слаба журналя
Мост
123
бута това момче,също като Борисов и Цветанов ,той го дърпа надолу,
1220
Бонбонев
ККК
Тиганев
681
Тиганев
0336
До ВЪЛЧО
4334
питагор
Правопис
Той
Масажистка
До Масажистка
екс.д.Дедеф
Питам
Карамел Муков
Да да
Друг пита
стар комунист
Стига птайте
Мечо
Пита
питагор
Питанка
питагор
анонимник
Лиса
питагор
Въй
Ветеран.
0007
питагор
Ветеран.
питагор
Ветеран.
Аферист
111
До 111
Истината боли
Тези пари които ги говорите не бяха ли отпуснати с постановление на Министерски съвет от излишъка на Държавния бюджет.
Но Вие сте свикнали да лъжете !!!
но на лъжата краката са къси!!!
илюзия на М - екотелото
Истината
556