Температура, кашлица, отпадналост, загуба на вкус или обоняние - това са най-често споменаваните симптоми при зараза с коронавирус. Сега обаче се съобщава и за един съвсем нов белег на болестта.
КОВИД-19 поразява човешкия организъм по различни начини. Най-честите симптоми на заболяването, според реномирания германски институт "Роберт Кох", са повишена температура, обща отпадналост и умора, кашлица, болки в ставите, главоболие, загуба на вкус или обоняние, а понякога и разстройство.
Най-новият симптом при зараза
В последно време обаче се появиха съобщения за нови, по-скоро нетипични белези на болестта. Италиански лекар например съобщи за сини петна по петите на 13-годишен пациент с коронавирус. В други случаи мистериозните синьо-лилави петна се образували по пръстите на краката или ръцете на деца и младежи, заразени с коронавирус, научихме и от Международната асоциация по подология.
Италианският дерматолог Себастиано Рекалкати съобщи на свой ред, че 18 от общо 88-те пациенти с КОВИД-19 в неговата болница имали различни кожни изменения - предимно обриви. Те отчасти приличали на обривите при едра и дребна шарка. В някои случаи били съпроводени от болки, сърбеж и рогови втвърдявания.
Подобни наблюдения има и в САЩ. Американската Академия по дерматология дори състави база данни, в която лекарите вписват информации за съответните симптоми при пациенти с КОВИД-19.
Обривите всъщност не са нещо необичайно за вирусните заболявания - често те са вторичен белег на инфекцията, който се проявява, когато имунната система реагира на проникналите вируси или когато нарушеното кръвоснабдяване предизвиква кожни увреждания.
Някои медии побързаха да съобщят, че може би вече е намерен нов метод за ранна диагностика на КОВИД-19. Но проф. Бернд Залцбергер, президент на Германското дружество по инфекциозни заболявания, попари тези надежди. Според него, въпросните кожни изменения не играят съществена роля за диагностиката и ранното откриване на болестта. "Описаните кожни изменения със сигурност не са сред специфичните симптоми на КОВИД-19, те са по-скоро рядко срещани", пояснява професорът.
Знаем твърде малко
И други експерти предупреждават, че не бива да се правят прибързани заключения. Но в същото време обръщат внимание на следната опасност: кожните изменения да бъдат сметнати за симптом на друго заболяване, в резултат от което пациентът изобщо да не бъде тестван за коронавирус.
Италианският дерматолог Рекалкати също подчертава, че изследванията на новата болест все още са в начален стадий, а наличните до момента данни в никакъв случай не позволяват да се правят категорични изводи.