Проведен във Финландия експеримент показва, че кучета могат да бъдат обучени да откриват Ковид-19. Така в бъдеще тези животни могат да бъдат използвани за откриване на заразени в домове за възрастни хора и по летищата.
В пилотно изследване на Хелзинкския университет кучета, обучавани за помощници при медицинска диагностика, само за няколко седмици са се научили да различават (по миризмата на урината) пациентите с Ковид-19 от здравите участници в експеримента.
“Останахме приятно изненадани колко бързо кучетата се научиха да различават новата миризма”, казва Анна Хийлм-Бьоркман, доцентка във Ветеринарномедицинския факултет на Хелзинкския университет. Кучетата идентифицират миризмата с точност, близка до тази на PCR-тестовете, добавя тя.
Откритие с бъдеще
Обещаващите резултати от Финландия ще послужат и на други екипи, които тренират кучета-търсачи да се включат в борбата с Ковид-19. От Германския център за кучета-асистенти казват, че имат нужда от повече информация дали обучението с вируса е безопасно за хората и животните. „Вирусолозите ни посъветваха да не го правим – в крайна сметка досега знаем прекалено малко за вируса“, казва Лука Барет от организацията.
Все още не е ясно коя субстанция в урината помага на животните да разпознаят наличието на Ковид-19. Вирусът поразява не само белите дробове, но и кръвоносните съдове, бъбреците и други органи. Вероятно по този начин се променя и миризмата на урината на пациентите, което помага на кучетата да реагират на заболяването.
Кучетата разпознават злокачествени тумори
“Според едно изследване, кучетата разпознават левкемията с вероятност от 93%, а рака на белите дробове – дори на 97 процента”, обяснява Барет. Животните могат да идентифицират и други онкологични заболявания, сред които рак на кожата, на дебелото черво, на яйчниците и на простата.
Кучетата разпознават и болестта на Паркинсон - при това години преди появата на първите симптоми на заболяването, което е от изключителна помощ за ранното диагностициране. Животните тренират и за идентифициране на малария. За момента обаче те познават 7 от 10 заразени, което е недостатъчно.
В пъти по-силно обоняние от човешкото
Обонянието при кучетата е около един милион пъти по-силно от това на човека. Хората разполагат с около пет милиона клетки за обоняние, дакелът – със 125 милиона, а немската овчарка – с 220 милиона. Кучетата правят 300 кратки вдишвания на минута, по този начин клетките на обонянието се изпълват с нови частици постоянно. Освен това възприемат различна миризма отляво и отдясно – така те могат едновременно да усещат заобикалящата ги среда и да преследват конкретна следа.
Породите лабрадор ретривър, кокер шпаньол и овчарка са сред тези, които се обучават да откриват наркотици и взривни вещества. Всяко куче обаче може бъде научено да открива само един вид онкологично заболяване.
Кучетата се обучават чрез контейнери, които съдържат миризма или пот. Щом идентифицират миризмата, кучетата чуват “клик” и получават награда под формата на храна.
Ценен помощник в борбата срещу Ковид-19
В момента малко животни и техните стопани работят в болници, при това доброволно. Класическата медицина и здравните каси до голяма степен са скептични към този метод на ранното диагностициране.
Ако направените открития във Финландия се потвърдят, кучетата търсачи могат да се окажат ценен помощник в борбата срещу новия коронавирус. Според Лука Барет, те могат да помогнат за превенцията на разпространението на заразата при футболни мачове, големи събития или на летища. И не само да проверяват пътниците. Кучета търсачи могат да обхождат самолетите преди пасажерите да се качат, за да установят дали на борда на машината има Ковид-19.