Изненадващо ново откритие за напълно лишените от козина, сбръчкани, подземни гризачи, може да проправи път за нови терапии за лечение на рак при хората, смятат учени.
Голият къртичест плъх е на практика сляп и живее под земята в Източна Африка. Той отдавна е обект на интереса на учените, заради необичайните си характеристики.
Студенокръвното същество с големи зъби и малки очи е имунизирано срещу определени видове болка, може да оцелее 18 минути без кислород и живее над 30 години, опровергавайки биологичните закони на стареенето.
Къртичестият плъх е силно устойчив на рак, характеристика, която го превърна във фокус на редица научни изследвания.
Предишни проучвания заключиха, че ракът е почти непознат сред тези гризачи – наблюдавани са едва няколко случая на заболяването, защото здравите им клетки са просто имунизирани от израждане в ракови.
Въпреки това изследователи от Университета в Кеймбридж демонстрирали за пръв път, че гените, които причиняват рак в клетките на други видове гризачи, могат да превърнат и клетките на къртическия плъх в ракови.
Това което отличава къртичестият плъх от останалите гризачи, е сложна система от молекули, обграждащи клетките, включително имунните.
Учените вярват, че взаимодействието с тази система, позната като микросреда, спира рака още в ранните му етапи.
В рамките на изследването, учените анализирали 79 различни клетъчни проби от червата, бъбреците, панкреаса, белите дробове и кожата на 11 къртически плъха. Заразили клетките с модифицирани вируси, за да въведат гени, за които се знае, че предизвикват рак при мишките и плъховете, но не очаквали това да превърне клетките на къртичестите плъхове в ракови.
“За наша изненада, заразените клетки започнаха да се делят бързо. Знаехме, че този ускорен растеж е знак, че са се изродили в ракови”, казват учените.
Екипът инжектирал тези клетки в мишка, която в рамките на няколко седмици развила тумори. Според учените това е доказателство, че средата е тази, която пречи на появата на рак при къртичестите плъхове.
Откритието противоречи на друго изследване, според което клетките на къртичестите плъхове са еволюирали така, че да не се превръщат в ракови.
Учените от Кеймбридж ще продължат да изследват механизмите, предотвратяващи развитието на ракови клетки при голите къртически плъхове, за да открият нови методи за лечение на рак при хората.
Източник: independent.co.uk