Космическа сонда направи снимки на Слънцето на разстояние само 77 милиона километра. Solar Orbiter, изстреляна от САЩ през февруари, включи 10 инструмента и направи първите снимки на Слънцето, информира ДПА.
Европейската космическа агенция (ЕКА) и НАСА представиха първите изображения днес в 14,00 часа.
Според учени от Европейската космическа агенция снимките, направени на половината разстояние между Земята и Слънцето, на 77 милиона километра, вече надхвърлиха очакванията. Никога до този момент не са правени снимки на Слънцето от подобно разстояние.
Най-близката снимка на Слънцето, направена от разстояние 77 милиона километра, разкри, че повърхността му е осеяна от малки избухвания, наречени от специалистите "лагерни огньове", съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Откритието обяснява екстремната горещина във външните слоеве на атмосферата на звездата ни.
"Когато получихме първите образи, първата ми мисъл беше "това не е възможно - не може да са толкова добри" - каза Давид Бергман от Белгийската кралска обсерватория, главен изследовател от екипа за ултравиолетовата камера на "Солар орбитър".
"Лагерните огньове" са малки експлозии, наречени наноизбухвания. Те могат да обяснят защо слънчевата корона е 300 пъти по-гореща от повърхността на звездата. Специалистите очакват още данни от другите инструменти, за да дадат окончателен отговор на този въпрос.
"Досега не сме били по-близо до Слънцето с камера и това е само началото на дългото епично пътешествие на "Солар орбитър" - каза Даниел Мюлер, учен от екипа на мисията от Европейската космическа агенция (ЕКА).
Сондата "Паркър" на НАСА се доближава много повече до Слънцето, но това разстояние е прекалено малко, за да може камера да функционира безопасно. Затова камерата й е насочена в обратна на Слънцето посока и наблюдава слънчевия вятър.
"Солар орбитър" има и инструменти за изследване на плазмата.
Основната задача на "Солар орбитър" е да изследва полярните райони на Слънцето. Това ще помогне на специалистите да разберат произхода на слънчевия вятър, който влияе върху работата на спътниците и електрониката на Земята.
Сондата, контролирана от Европейския център за космически операции в германския град Дармщад, е разработена от ЕКА и НАСА. Очаква се да достигне на разстояние 42 милиона километра от Слънцето.
Заради пандемията учените от мисията работят от домовете си. Само няколко инженери са в контролния център в Дармщат.
Мисията струва почти 1,5 милиарда евро.
Инструментите на сондата ще проучат малко познати места на Слънцето, такива като полюсите.