За консумацията на месо и ползите от него за здравето сме чували какви ли не разнопосочни мнения. Разбира се, това е преди всичко въпрос на личен избор и съобразяване с индивидуалните потребности и състояние.
Но ако говорим в частност за преработеното месо, две мнения по въпроса няма - то е враг на нашето здраве, и колкото по-рядко е на трапезата ни, толкова по-добре. В подкрепа на тази теза е и последното изследване на учени от Leeds University.
Те се заемат с обработването и анализирането на данни за 500 хиляди души с цел да намерят връзка между консумацията на месо и развитието на деменция - неврологично заболяване, което започва да се среща все по-често в световен мащаб. Всяка година се регистрират по около 10 милиона нови случая.
А основният извод, до който стигат изследователите, е, че 25 г преработено месо на ден (бекон, сaлам, шунка, луканка, наденица и други подобни) увеличава риска от развитието на деменция с цели 44%.
Любителите на месото обаче не бива да се отчайват, защото за непреработеното месо важи точно обратното - тези, които хапват по 50 г на ден, са с 20% по-малък риск да чуят диагнозата деменция.
На базата на наблюдението, проведено между 2006 и 2010 г. на хора между 40 и 69 години, могат да се направят и няколко други извода.
Хората, които по-често развиват деменция, са в по-напреднала възраст, с по-ниски финансови възможности, пушачи, по-малко физически активни и с членове от семейството, преживяли инсулт или с деменция. Освен това, тя се проявява повече при мъже, отколкото жени.
Някои хора са носители на конкретен ген, наречен APOE, който се свързва с по-висок риск от развитие на неврологичното заболяване. Но увеличеният риск от консумацията на преработено месо не е свързан с това дали сме генетично предразположени или не, предава Daily Mail.
Със сигурност факторите, от които зависи дали ще развием деменция или не, са много и различни. Но очевидно и храненето е един от тях, и не е за подценяване.
Познах