В Асеновград е създадена Общинска комисия по водно-спасителна дейност.
Тя ще следи за поставяне на предупредителни и забранителни знаци и табели на опасните за къпане и плуване зони.
Ангажимент по изпълнението на тази задача имат наематели, концесионери, кметове и кметски наместници на населени места, в землищата на които има водни площи.
Представители на РЗИ – Пловдив следва да организират провеждането на системен контрол и проверки на плувните басейни.
Стриктно ще се следи за извършването на дезинфекционни и дезакаризационни мероприятия.
По време на спортни мероприятия и състезания, които се провеждат на водни площи, следва да се назначава дежурна линейка и лекар.
Задачата на Общинския съвет на БЧК пък (самостоятелно или съвместно с Областния съвет на БЧК) ще трябва да провежда системна профилактика по водно спасяване на територията на община Асеновград за недопускане на удавяния.
Ръководството на общинската администрация съобщава, че къпането и плуването на територията на общината може да се извършва само в охраняеми водни площи, обезопасени и оборудвани в съответствие с изискванията на Наредбата за водно-спасителна дейност.
Не се разрешава и без осигурени спасители в река Чая и басейните в населените места на общината.
Къпането, плуването, гребането и други водни спортове, както и използването на плавателни съдове и съоръжения с развлекателна цел във всички необезопасени и неохраняеми водни площи – язовири, канали, малки водоеми, реки, басейни и други водохранилища не територията на общината - също се забраняват.
Информацията е предоставена и до знанието на кметовете, кметските наместници и жителите на населените места от общината, концесионери и наематели на язовири.