Миряните от Хасково се включиха днес в шествието, което отнесе иконата Възнесение Господне от църквата „Св. Архангели Михаил и Гавраил“, където беше осветена, до едноименния параклис на Ямача.
Според Новия завет, на 40-ия ден след възкресението си, останалият на Земята при своите ученици Христос, в подножието на Елеонската планина, се въздигнал в небесата. Празникът се нарича и Спасовден, защото с Христовото възнесение завършва и актът на човешкото спасение.
Пред параклиса „Възнесение Господне“ по традиция по обяд се събраха вярващите за молебена за здраве, който отслужи отец Никола.
По време на службата към него се присъедини и отец Антоний Енев.
В народния календар седемте четвъртъци след Великден се почитат против градушка, а последният от тях - Спасовден, е свързан с култа към мъртвите. Според поверието на този ден се прибират душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък.
Според народните вярвания в нощта срещу Спасовден може да се излекува безплодие. Тогава жената е трябвало да преспи с букет от билката росен до леглото й, а до нея да бъде мъж, който не й е кръвен роднина.
Народните вярвания гласят още, че ако на Спасовден вали дъжд - годината ще е богата, а реколтата - обилна.
Ако на Спасовден вали, реколтата ще е хубава и здрава.
ето
не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи. (Изход 20:4-5)
да
чуства се липсата на другия поп Златю
Всеки който
Да, ама не! Иска тълкуване.
Осъзнайте се хора и спрете да пишете и да вярвате в тези глупости, че иконите са идолопоклонничество!
Ето
Верно бе
отец Нафаффорий
Не позна
Мирянин
Празни приказки
sdf
Да
До "Да"
Христо
ами ицко
Добринка
да
Христо Ботев
% от Дебилите