Бил Гейтс за климатичната катастрофа и бедността

Хората с високи и средни доходи са основните виновници за изменението на климата. Най-бедните хора имат най-малък принос за глобалното затопляне, но ще страдат най-много. В книгата си „Как да избегнем климатично бедствие” Бил Гейтс дава съвети на човечеството в борбата с бедността и изменението на климата.

В света има 500 милиона малки фермери и приблизително две трети от бедните се занимават със земеделие. Въпреки големия брой дребни стопани, те имат изненадващо нисък дял в парниковите газове, тъй като не могат да си позволят стоките и услугите, които се произвеждат и доставят с енергия от изкопаеми горива.

В Кения, например, около една трета от населението е заето в селското стопанство. Средният кенийски производител генерира 55 пъти по-малко въглероден диоксид от средния американец.

Проспериращите фермери в Америка и Европа ще се изправят пред много предизвикателства, но за бедните фермери в Африка и Азия затоплянето ще бъде фатален удар, пише в книгата си Бил Гейтс. Жестока несправедливост е, че бедните страни имат малко или никакво въздействие върху изменението на климата, но те ще страдат най-много.

Последици от изменението на климата

Колкото по-висока е температурата, толкова по-често се появяват суши и наводнения, които унищожават културите. Животновъдството получава по-малко фуражи и произвежда по-малко мляко. Въздухът и почвата губят влага, растенията получават по-малко вода.

В Южна Азия и страните от Тропическа Африка десетки милиони декара земеделска земя ще станат значително по-сухи. Насекомите-вредители вече унищожават повече култури, тъй като намират по-обитаеми райони. При затопляне от 4°C посевният период ще бъде намален с поне 20% в повечето райони на юг от Сахара.

Когато живеете на ръба на бедността, всяка от тези промени може да доведе до бедствие. Ако нямате спестявания и реколтата ви загива, няма да има с какво да купувате нови семена – с други думи, с вас е свършено. Освен това всички тези проблеми ще повишат цените на храните за тези, които най-трудно ги купуват. Изменението на климата ще покачи цените за стотици милиони хора, които вече харчат повече от половината от приходите си за храна.

Когато храната стане оскъдна, огромната разлика между богати и бедни ще се увеличи. Днес децата, родени в Република Чад, умират преди да навършат пет години – 50 (!) пъти по-често от децата, родени във Финландия. Проучванията показват, че броят на смъртните случаи, свързани с топлината, може да достигне 10 милиона годишно до края на века (приблизително същия брой хора умират от всички инфекции днес), като лъвският дял от тези смъртни случаи е в бедните страни.

Медицина и хранене

Най-лошите въздействия на изменението на климата в бедните страни ще бъдат гладът и смъртта. Трябва да се помогне на хората в тези страни да подобрят здравето си, смята Бил Гейтс. Има два начина за това.

На първо място е необходимо да се увеличи степента на преживяване на децата, които не получават адекватно хранене. Това означава, че е необходимо да се подобри качеството на първичната здравна помощ, да се удвоят усилията за премахване на маларията и продължаване на ваксинацията срещу ротавирусни инфекции и пневмония.

Докато епидемията от Covid-19 несъмнено усложнява всички тези предизвикателства, светът знае как да ги реши: програмата за ваксинация GAVI (Глобален алианс за ваксини и имунизация) предотврати 13 милиона смъртни случая от 2000 г. насам и се счита за едно от най-големите постижения на човечеството.

В допълнение към спасяването на децата от болести, те трябва да получат адекватно хранене. С нарастване на населението търсенето на храна вероятно ще се удвои или утрои в най-бедните райони на света. Ето защо е необходимо да се помогне на бедните фермери да увеличат добивите си дори по време на суша и наводнения.

Групата CGIAR

Вероятно никога не сте чували за CGIAR. Това е най-голямата в света изследователска група по въпросите на селското стопанство. Тя помага за отглеждане на по-добри сортове растения и породи животни. За съжаление, почти никой не е чувал за CGIAR, но това не е изненадващо. На първо място, името често се бърка с думата цигара, което предполага връзка с тютюневата индустрия. Всъщност такава връзка няма.

В допълнение, CGIAR не е една организация, а мрежа от независими изследователски центрове, които също носят малки запомнящи се имена: CIFOR, ICARDA, CIAT, ICRISAT, IFPRI, IITA, ILRI, CIMMYT, CIP, IRRI, IWMI, ICRAF и др.

Царевица от винегрет

Въпреки пристрастяването към винегрета, CGIAR играе незаменима роля при създаването на нови култури – например, устойчив на суша сорт царевица, която ще преживеят изменението на климата, и на породи добитък за бедните фермери по света.

Повече от 200 милиона африкански семейства зависят от царевицата през целия си живот. Но тъй като времето става все по-непредсказуемо, фермерите рискуват да получат още по-малко реколта или дори да я загубят напълно. Експертите на CGIAR са разработили десетки нови сортове царевица, които могат да издържат на суша, всеки от които е предназначен за определен регион на Африка.

Отначало много дребни фермери се страхуваха да опитат нов сорт семена. И те могат да бъдат разбрани. Когато се мъчите да си изкарвате прехраната, едва ли ще искате да поемате рискове със семена, които никога не сте посявали преди: ако умрат, няма да имате какво да ядете.

Но експертите обясниха на местните фермери и продавачите на семена ползите от новите сортове и ги убедиха да опитат. Резултатите от този експеримент са променили живота на много африкански семейства.

Например, в Зимбабве земеделските стопани, устойчиви на суша, пожънаха 600 килограма повече царевица на хектар, отколкото тези, използващи традиционни сортове. Разликата е достатъчна за изхранване на шестчленно семейство в продължение на девет месеца. Земеделските производители, които продадоха излишните си реколти, успяха да изпратят децата си на училище и да плащат за битови нужди.

Скуба-ориз

Царевицата от винегрет не е единственото постижение. Благодарение на усилията на CGIAR, нови сортове ориз, устойчиви на суша, се разпространяват бързо в Индия, където изменението на климата е увеличило честотата на сушите. Освен това е разработен сорт с интересното име „скуба-ориз”, който може да оцелее под вода в продължение на две седмици.

Обикновено по време на наводнение оризовите поля извеждат листа, за да избягат от водата; ако останат под вода за дълго време, тогава изразходват всичките си сили за това и, може да се каже, умират от изтощение. Скуба-оризът няма този проблем: той има гена SUB1, който се задейства по време на наводнение и „приспива” растението, така че да спре да подхранва листата, докато водата не изчезне.

Източник: technews

Видеа по темата

Коментари в сайта (6)

  • 1
    50
    50 милиарда
    6 0
    09:33, 3 авг 2021
    Трябват на Африка за язовир който ще захранва с вода десетки страни и няма да има суша. 700 милиарда всяка година фащ дават за бомби с които убиват невинни и ограбват национални ресурси по цял свят. Амбриажа да не се прави на загрижен
    • По
      Подробност.
      0 -4
      10:41, 3 авг 2021
      А вода за този язовир откъде?От Лидъл ли? Виж коментара
    • До
      до подробност
      4 0
      10:46, 3 авг 2021
      В Африка има места където вали повече отколкото в България. Да беше прочел тъпак.
  • 2
    Ня
    няма нищо по мръсно
    4 -2
    09:34, 3 авг 2021
    и гнусно от това да смесваш истина с лъжа и полулъжа. ето това прави говедото долно
  • 3
    До
    до хасково нет
    3 -1
    10:50, 3 авг 2021
    качете тук клипа в който тоя заявява че ще намали населението на земята с 15 процента. още 2011 година е качен. може да спасите така и ваши близки и познати. или ви е страх да го направите.
  • 4
    Да
    Да
    3 0
    22:52, 3 авг 2021
    Светът трябва да се отърве от това самовлюбено човече по един или друг начин защото иначе това човече ще скапе света

Видеа по темата

Случаен виц

Последни новини